Skip to content Skip to footer

Ból mięśni po masażu pleców – dlaczego można odczuwać ból po masażu tajskim?

Nie da się ukryć, że masaż to jeden z najczęściej stosowanych zabiegów terapeutycznych, dający naprawdę wiele pozytywnych efektów zdrowotnych. Można poddać się różnym rodzajom masażu leczniczego, jednym z częściej stosowanych jest na pewno masaż tajski. Powinien zawsze być wykonywany przez wykwalifikowanego masażystę posiadającego stosowne uprawnienia, w przeciwnym przypadku istnieje ryzyko, że można zacząć odczuwać np. ból pleców po masażu tajskim. W przeważającej większości wypadków nie należy się tym niepokoić, jest to naturalne i całkowicie normalne zjawisko, że plecy po masażu bolą, chociaż lepiej dowiedzieć się na ten temat nieco więcej.

Dlaczego zaczynamy odczuwać ból pleców i kręgosłupa lędźwiowego?

masaż pleców

Jednym z głównych powodów, dla których decydujemy się na masaż tajski, czy inną odmianę masażu kręgosłupa i pozostałych części pleców, są pojawiające się w tym miejscu dolegliwości bólowe. Zdecydowanie warto zareagować na nie od razu i zminimalizować ryzyko powstania poważniejszych schorzeń, takich jak np. wyjątkowo bolesna rwa kulszowa, a związany z nią dyskomfort może uniemożliwić normalne funkcjonowanie, wykonywanie codziennych czynności.

Taki stan może być powodowany przez wiele czynników, między innymi zbyt intensywny trening, sytuację, gdy nie zachowaliśmy odpowiedniego odstępu pomiędzy sesjami treningowymi, czy stan kiedy w organizmie gromadzą się skutki stresu i organizm reaguje na nie także bólem pleców. Istnieje również grupa osób bardziej narażonych na kontuzje lub cierpiących np. na dyskopatię czy przepuklinę kręgową. W takim przypadku przeprowadzenie masażu tajskiego zdecydowanie należy skonsultować z fizjoterapeutą albo lekarzem, aby poznać ewentualne przeciwwskazania do masażu, a taka wiedza sprawi, że będziemy wiedzieć, czy pojawi się ból po masażu tajskim.

Odwiedź salon masażu w Warszawie

Co to jest masaż tajski?

Masaż tajski, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Tajlandii i jest jedną z częściej stosowanych form fizjoterapii, masażem tkanek głębokich, który pozwala rozluźnić nadmiernie napięte mięśnie, a w niektórych przypadkach nawet zminimalizować już istniejący ból kręgosłupa, czy efekt zakwasów.

Wykonany przez odpowiednio przeszkolonego masażystę, może jednocześnie zredukować najbardziej uciążliwe skutki stresu i przeciążeń, powodowanych przez zbytnią intensywność wspomnianych treningów lub zmiany zwyrodnieniowe kości i stawów. Jest to jednocześnie zalecany masaż relaksacyjny, pozwalający w pełni się odprężyć i zrelaksować.

Zobacz ofertę salonu masażu w Krakowie

Jakie są przeciwwskazania do masażu tajskiego?

masaż tajski

Licznym zaletom zdrowotnym masażu tajskiego nie da się zaprzeczyć, do salonów oferujących tego typu zabiegi zgłaszają się osoby cierpiące na różne schorzenia i dolegliwości, związane także z bólami pleców. Warto zawsze informować masażystę o ewentualnym bólu, tak, aby mógł dopasować siłę ruchów w trakcie zabiegu, a on z kolei powinien przekazać nam listę przeciwwskazań do masażu tajskiego, którymi są:

  • pierwszy trymestr ciąży;
  • choroby nowotworowe;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • żylaki i miażdżyca;
  • wrodzona łamliwość kości i osteoporoza;
  • okres leczenia i rehabilitacji po złamaniach lub zwichnięciach kości i stawów;
  • owrzodzenia, egzema i inne schorzenia skórne;
  • choroby zakaźne;
  • stany zapalne objawiające się wysoką gorączką;
  • niektóre schorzenia o podłożu psychicznym.

Co ma dla Ciebie salon masażu w Rzeszowie

Czemu czujemy ból po masażu pleców i w trakcie masażu?

Przeprowadzenie praktycznie każdego masażu klasycznego leczniczego czy relaksującego, także takiej egzotycznej odmiany, jak masaż tajski, ma na celu, poprawę elastyczności i rozluźnienie mięśni, chociaż cechuje go pewien stopień bolesności. Dlatego powinien zawsze być wykonywany we właściwy sposób, zwłaszcza pierwszy masaż, z odpowiednią siłą ucisku, ugniatania czy oklepywania. Jeśli masażysta wkłada zbyt dużo siły i masaż zostanie wykonany zbyt mocno, to nadmiernie napięte lub przeciążone mięśnie mogą reagować bólem, który można porównać do zakwasów po treningu.

Jak już wspomnieliśmy, w większości przypadków nie powinno to być powodem do niepokoju, można się jednocześnie do niego przyzwyczaić i bolesność nie powinna się utrzymywać dłużej niż kilka dni, lecz zazwyczaj bóle znikają po 1-2 dniach. To po prostu znak, że mięśnie zareagowały prawidłowo na wszystkie przeprowadzone zabiegi masażu tajskiego i normalne jest, że możesz odczuwać ból. Kiedy jednak utrzymuje się dłużej, to oznacza, że został wykonany ze zbyt dużą siłą, albo, w przypadku osób aktywnych fizycznie, nie zrezygnowano z intensywnego treningu dzień po masażu.

Zapraszamy do salonu masażu Stare Babice

Jak zminimalizować ból pleców po masażu tajskim?

Jeśli chcemy uniknąć sytuacji, że ból w trakcie masażu tajskiego zepsuje nam całą przyjemność, to powinniśmy bezwzględnie poinformować masażystę o wszystkich naszych dolegliwościach, dotyczących zarówno naszego samopoczucia fizycznego, jak i psychicznego. W trakcie masażu nie wolno także nadmiernie napinać mięśni, co może potęgować uczucie bólu i powodować, że mogą pojawić się sińce, jednocześnie zalecane jest picie wody, aby uniknąć niebezpiecznego odwodnienia organizmu. Aby zminimalizować ból po masażu należy się też wyciszyć, zrelaksować i po prostu trochę odpocząć.

Oferta salonu masażu w Lublinie

Leave a comment