Skip to content Skip to footer

Jaki masaż na ból karku wybrać? Jak pozbyć się nadmiernego napięcia w okolicach szyi?

Ból karku potrafi zakłócić nawet najprostsze aktywności w ciągu dnia i skazać nas na ciągły dyskomfort, ograniczenia ruchowe i złe samopoczucie. Jednak istnieje skuteczny sposób na złagodzenie tego uciążliwego problemu, a jest nim masaż. Jest sprzymierzeńcem w walce z bólem karku, przynosi ulgę, niweluje zmęczenie i napięcie, a dodatkowo pozwala nam się gruntownie zrelaksować. Jeśli chcesz zapomnieć o dyskomforcie w szyi przy każdym ruchu głową, pozwól sobie na sesję masażu. Który typ masażu okaże się najefektywniejszy przy uporczywych bólach karku?

W jaki sposób objawia się nadwyrężenie karku i jak wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie?

masaż karku

Szyja i jej tylna część, czyli kark, to istotne elementy naszego układu ruchu. Kręgosłup szyjny dźwiga naszą głowę, utrzymuje ją w odpowiedniej pozycji i umożliwia jej ruchy we wszystkich kierunkach.

Oprócz podtrzymywania i zapewniania mobilności głowie kręgosłup szyjny wpływa na poprawne funkcjonowanie zmysłu równowagi, wzroku i słuchu oraz spełnia rolę bariery obronnej dla rdzenia kręgowego.

Ze względu na intensywną eksploatację i ruchliwość kręgosłup szyjny wraz z okalającymi go tkankami często ulega nadwyrężeniom.

Co warto podkreślić, kręgi szyjne są zdecydowanie drobniejsze i delikatniejsze niż pozostałe kręgi, dlatego mogą być bardziej podatne na przeciążenia. Dodatkowo u wielu osób mięśnie w obrębie szyi i karku są na tyle słabe, że nie stanowią mocnego filaru i wsparcia dla kręgów szyjnych. Wszystko to przekłada się na częste występowanie dolegliwości bólowych w tym odcinku.

Nadwyrężenie karku może manifestować się w różnoraki sposób, przy czym większość objawów ujemnie wpływa na nasz komfort i samopoczucie. Jednym z najbardziej oczywistych objawów przeciążenia karku jest ból, który może być odczuwany jako ostre kłucie, wrażenie ciągnięcia, pulsowania lub nadmiernej tkliwości. Ból przeważnie umiejscowiony jest w tylnej części szyi, niekiedy pojawia się też w okolicach barków, ramion i głowy.

Nadwyrężenie karku często objawia się także ograniczeniem zakresu ruchu w obrębie szyi i głowy. Może być nam trudniej obracać głową, pochylać się i spoglądać w boki i do tyłu, co może prowadzić do dyskomfortu podczas wykonywania zwykłych czynności. Innym częstym symptomem jest sztywność mięśni karku i powstające w związku z tym trudności w poruszaniu głową.

Nadwyrężenie karku nierzadko prowadzi do bólów głowy, zwłaszcza w okolicy potylicznej lub skroniowej, co ma związek z długotrwałym, silnym napinaniem mięśni w obrębie szyi.

Przy nadmiernym obciążeniu karku mogą również występować zawroty głowy, drętwienie kończyn i problemy z widzeniem. Co więcej, osoby zmagające się z bólem karku często narzekają na nerwowość, spadki nastroju oraz wzmożone odczuwanie stresu.

Ze względu na dokuczliwe dolegliwości bólowe i ograniczoną ruchomość nadwyrężenie karku często zakłóca nam codzienne aktywności, takie jak prowadzenie samochodu, praca przy komputerze czy czytanie. Na szczęście istnieje wiele metod, dzięki którym można skutecznie złagodzić bóle karku i wzmocnić mięśnie w jego obrębie.

Poznaj niezawodną metodę na dotkliwy ból karku – masaże Kraków

Dlaczego dotyka nas ból karku? Czynniki ryzyka i przyczyny bólu karku

Ból karku wpływa na zmniejszenie naszej produktywności w ciągu dnia i zakłóca spokojny, regenerujący sen podczas nocy. Żeby skutecznie zlikwidować ból karku, należy zacząć od ograniczenia działania czynników za niego odpowiedzialnych.

Najczęstsze przyczyny bólu karku to:

  • złe nawyki podczas snu, takie jak spanie w zdeformowanej pozycji czy spanie na niewygodnej poduszce bądź na nieodpowiednim materacu,
  • postawa ciała (długotrwałe utrzymywanie jednej niezmienionej pozycji, np. podczas pracy przy biurku, czytania lub siedzenia z pochyloną głową, może prowadzić do nadmiernego obciążenia mięśni karku, co z kolei może powodować ból),
  • wytężona praca fizyczna, dźwiganie, częste wykonywanie tych samych prac wysiłkowych,
  • stres i duże napięcie emocjonalne (prowadzą do mimowolnego napinania mięśni karku, co z kolei przyczynia się do nadwyrężenia i bólu),
  • przeciążenie mięśni (długotrwałe wykonywanie powtarzających się ruchów głową lub długotrwałe trzymanie telefonu między uchem a ramieniem może prowadzić do nadmiernego napięcia mięśni karku i bólu),
  • zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie szyjnym, dyskopatia kręgów szyjnych (dochodzi do ucisku i podrażnienia nerwów szyjnych, w konsekwencji do bólu),
  • urazy, upadki, kontuzje sportowe, wypadki samochodowe.

Jakie są metody zwalczania bólu karku?

Ból karku jest zazwyczaj bardzo męczący. Potrafi skutecznie zakłócić wykonywanie obowiązków oraz udaremnić wypoczynek, gdyż objawia się praktycznie przy każdym ruchu głową. A przecież ruchy głową towarzyszą nam przez cały czas. Istnieje kilka sposobów na zniwelowanie bólu karku i przywrócenie komfortu w okolicy szyi, takich jak:

  • Masaż karku – rozluźnia napięte mięśnie, poprawia krążenie krwi, pomaga pozbyć się stresu, redukuje sztywność i łagodzi ból.
  • Wykonywanie ćwiczeń wzmacniających i rozciągających mięśnie szyi i barków.
  • Terapia ciepłem i zimnem – stosowanie zarówno gorących kompresów, jak i okładów z lodu może być pomocne w łagodzeniu bólu karku (poprzez zmniejszenie obrzęku i stanu zapalnego oraz rozluźnienie napiętych mięśni).
  • Poprawa postawy ciała – unikając długotrwałego utrzymywania jednej pozycji i wzmożonego napinania mięśni karku, zmniejszymy ryzyko nadmiernego obciążenia mięśni karku. Wskazane jest siedzenie na ergonomicznych krzesłach, utrzymywanie głowy prosto, w linii kręgosłupa oraz robienie przerw podczas pracy przy biurku.
  • Farmakoterapia – w przypadku silnego bólu karku wskazane jest stosowanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych lub miorelaksacyjnych (zmniejszających napięcie mięśni).

Masaż – szybki i skuteczny sposób na relaksację okolic karku i redukcję bólu

mężczyzna odbywa sesję masażu karku

Masaż to zdecydowanie najefektywniejsza metoda eliminacji bólu karku. Poprzez zastosowanie odpowiednich technik napięcie mięśniowe zostaje szybko zneutralizowane, a ból zanika.

Co ważne, masaż karku nie tylko pomaga pozbyć się dyskomfortu przy wykonywaniu ruchów głową, uczucia sztywności oraz nieprzyjemnego, kłującego bądź promieniującego bólu, ale również wprowadza nas w stan głębokiej relaksacji.

Regularne sesje masażu pozwalają trwale poprawić elastyczność tkanek i zwiększyć zakres ruchu w okolicach karku. To z kolei ułatwia wykonywanie codziennych czynności i zmniejsza ryzyko ponownego nadwyrężenia mięśni.

Co również warto podkreślić, masaż jest naturalną, bezpieczną dla zdrowia i wolną od skutków ubocznych metodą terapeutyczną.

Zerknij na paletę usług salonu masażu w Lublinie

Jaki masaż na ból karku wybrać?

Masaż to terapia dla ciała, a zarazem doświadczenie dla umysłu i ducha. Podczas zabiegu możemy oderwać się od codziennych problemów, odprężyć się i zapomnieć o stresie. Jaki typ masażu wybrać, by pozwolił nam zredukować ból karku, odzyskać swobodę ruchu głową, a równocześnie zapewnił nam maksymalne rozluźnienie i relaksację całego ciała? Mamy do wyboru kilka wariantów, w tym:

  • Masaż chiński Tui Na – tradycyjna chińska forma masażu, która wykorzystuje różnorodne techniki, takie jak nacisk, rozcieranie i ugniatanie, w celu przywrócenia równowagi w przepływie energii i pozbycia się napięć i blokad z ciała. Masaż skutecznie pomaga złagodzić napięcie mięśniowe, poprawić krążenie krwi i zredukować bólu karku.
  • Masaż mięśniowo-powięziowy – koncentruje się na rozluźnianiu i rozciąganiu powięzi, czyli tkanki łącznej okrywającej mięśnie. Masaż ten pomaga w uwalnianiu głębokiego, zablokowanego napięcia i poprawia elastyczność mięśni karku. Zwiększa też zakres ruchu i uśmierza przewlekłe i trudne do zwalczenia bóle w obrębie szyi i głowy.
  • Masaż aromaterapeutyczny – masaż z udziałem olejków eterycznych o właściwościach przeciwbólowych, rozkurczających, przeciwzapalnych, kojących, relaksujących i niwelujących oznaki zmęczenia. Zarówno sam masaż, jak i kontakt z olejkami przynoszą pacjentowi dużą ulgę w bólach, nadmiernym napięciu i nadwyrężeniu karku.
  • Masaż relaksacyjny – ma głównie na celu przyniesienie głębokiego odprężenia, zniesienie wszelkich napięć z ciała, rozluźnienie mięśni i redukcję poziomu stresu. Jest niezwykle pomocny w przypadku bólu karku wywołanego przemęczeniem i stresem.
  • Masaż tajski – intensywny, dynamiczny masaż stanowiący kombinację technik, takich jak uciskanie, rozciąganie, ugniatanie, rozcieranie. Jest bardzo przyjemny i korzystnie wpływa zarówno na kondycję ciała, jak i umysłu. Zapewnia aktywację punktów energetycznych, głębokie rozluźnienie mięśni, relaksację całego ciała, poprawę sprężystości tkanek oraz redukcję bólu i napięcia mięśniowego.

Sprawdź: Profesjonalny masaż tajski w Warszawie

  • Masaż shiatsu – masaż ten jest japońską formą masażu opartą na akupresurze. Poprzez uciskanie odpowiednich punktów na ciele, napięcie mięśniowe zostaje zredukowane, przepływ energii odblokowany, a ból i sztywność karku zminimalizowane. Masaż sprzyja również kompleksowemu odprężeniu i pomaga przywracać homeostazę w organizmie.

Leave a comment