Na skutek rozwoju technologii cyfrowej w szybkim tempie rośnie liczba osób wykonujących pracę zawodową przy komputerze. Niestety spędzanie 8 godzin przy biurku w wielu przypadkach negatywnie odbija się na kondycji organizmu, głównie układu ruchu i układu krążenia. Takie dolegliwości jak bóle krzyża i lędźwi, bóle barków, sztywność stawów czy żylaki i ciężkość nóg, to bardzo powszechne zjawiska wśród osób wykonujących pracę siedzącą. Przy tego rodzaju dokuczliwych objawach ze strony układu mięśniowo-szkieletowego i naczyniowego regularne masaże mogą być skuteczną receptą. Dlaczego warto korzystać z masaży, wykonując pracę siedzącą? Jaki masaż wybrać?
Jaki wpływ na nasz organizm ma praca przy biurku?
Praca siedząca, wykonywana przez tysiące ludzi z najróżniejszych grup zawodowych, ma pewien znaczący mankament. Codzienne wielogodzinne siedzenie za biurkiem wiąże się z szeregiem negatywnych skutków dla zdrowia, zwłaszcza dla układu ruchu, układu nerwowego i układu krążenia. Partią ciała, która szczególnie cierpi podczas długotrwałego siedzenia, jest kręgosłup, czyli fundament naszego organizmu.
Niewłaściwa, niedogodna dla kręgosłupa pozycja przyjmowana podczas pracy za biurkiem prowadzi do jego przeciążenia i deformacji naturalnej krzywizny. U osób pracujących przy komputerze, lub ogólnie, w pozycji siedzącej, dochodzi też często do mimowolnego, wzmożonego napinania mięśni, głównie w obrębie szyi, barków i dolnego odcinka kręgosłupa, co wpływa na pojawienie się bólów, uczucia dyskomfortu oraz problemów ze swobodnym przepływem krwi i limfy.
Nierzadkim problemem osób wykonujących obowiązki zawodowe w pozycji siedzącej jest również osłabienie poszczególnych partii mięśni, w tym mięśni szyi, pleców, brzucha, pośladków. Takie osłabienie często skutkuje narastającymi dolegliwościami bólowymi, zwiększeniem podatności na urazy i nadwyrężenia oraz obniżeniem wydolności fizycznej.
Jak powszechnie wiadomo, siedzący tryb życia ma bardzo negatywny wpływ na układ krążenia. Przy długotrwałym siedzeniu przepływ krwi w organizmie zostaje ograniczony i spowolniony. W rezultacie zmniejszają się dostawy tlenu i składników odżywczych do tkanek, a zbędne produkty przemiany materii nie są dostatecznie szybko i sprawnie usuwane z ustroju. Pracownicy wykonujący pracę za biurkiem są też bardziej narażeni na zastój krwi w kończynach dolnych, a w konsekwencji na żylaki, obrzęki i bóle nóg oraz zakrzepicę.
Warto również zwrócić uwagę na negatywne skutki dla kondycji psychicznej i sprawności intelektualnej wynikające z pracy za biurkiem. Jednostajne siedzenie przez długi okres, nierobienie sobie przerw czy brak dopływu świeżego powietrza, wpływają na zaburzenia krążenia mózgowego i niedostateczne dotlenienie „szarych komórek”. Co więcej, długie godziny spędzane w zamkniętych pomieszczeniach mogą prowadzić do wzrostu poziomu stresu, chronicznego zmęczenia oraz obniżenia nastroju.
Jak zniwelować negatywne efekty pracy siedzącej – proste i skuteczne sposoby
Praca siedząca może być sporym obciążeniem dla naszego organizmu i powodować szereg problemów, począwszy od bólów karku i pleców, skończywszy na zmianach zwyrodnieniowych. Może też niekorzystnie wpłynąć na naszą produktywność i samopoczucie mentalne. Dlatego warto rozważyć wprowadzenie w życie prostych sposobów minimalizujących szkodliwe skutki długotrwałego siedzenia. Są to takie metody jak:
- Robienie sobie krótkich, ale dość częstych przerw w pracy – mniej więcej co godzinę warto zrobić sobie kilkuminutową pauzę. Wstać od biurka, poruszać się, porozciągać mięśnie i oderwać wzrok od monitora.
- Aktywność fizyczna po pracy – co najmniej 2-3 razy w tygodniu warto nieco poćwiczyć w ulubionej dyscyplinie. Bieganie, pływanie, dynamiczne spacery, jazda na rowerze lub inny rodzaj aktywności skutecznie zrekompensuje nam długotrwałe siedzenie i pozytywnie wpłynie na krążenie, kondycję oraz sylwetkę.
- Dotlenianie organizmu – wietrzenie pomieszczenia, w którym pracujemy, regularne wstawanie od biurka i krótkie spacery w trakcie przerw to doskonałe sposoby na dotlenienie całego organizmu i poprawę pracy umysłu.
- Noszenie wygodnego obuwia – wybór odpowiedniego obuwia do pracy jest niezwykle istotny dla osób parających się pracą siedzącą. Warto postawić na wygodne buty, które zapewniają odpowiednie podparcie dla stóp, są dobrze dopasowane, nie krępują stóp, a także zapewniają stopom oddychanie i nie zaburzają krążenia w kończynach dolnych.
- Robienie ćwiczeń poprawiających przepływ krwi – regularne wykonywanie prostych ćwiczeń, takich jak unoszenie nóg, krążenie stopami, przysiady, rowerek, wspinanie się na palce, to sposób na stymulację krążenia krwi w kończynach dolnych i uniknięcie ciężkości i bólu nóg.
- Stworzenie ergonomicznego stanowiska pracy – ustawienie monitora na wysokości oczu i siedzenie na wyprofilowanym, wyposażonym w podłokietniki krześle to czynniki, które zmniejszają ryzyko nabawienia się bólów karku, ramion i pleców.
- Stosowanie masaży – systematyczne masaże są jednym z najskuteczniejszych sposobów na zapobieganie dolegliwościom związanym z pracą siedzącą.
Pozbądź się dokuczliwych dolegliwości będących efektem pracy siedzącej – masaże Kraków
Regularne masaże – czyli jak pracować przy biurku i zawsze cieszyć się dobrym samopoczuciem?
Masaże mogą być skuteczną metodą na odciążenie mięśni i stawów, relaksację oraz uśmierzenie dolegliwości bólowych związanych z pracą siedzącą. Masaże to też niezawodny sposób na wzmocnienie wielu partii mięśni oraz pozbycie się nieprawidłowych nawyków, takich jak garbienie się, nadmierne pochylanie się i kierowanie szyi za mocno w przód oraz siedzenie w krzywej pozycji.
Masaże łagodzą napięcie mięśniowe, które często pojawia się w wyniku długotrwałego utrzymywania siedzącej pozycji. Poprzez odpowiednie techniki masażysta rozluźnia spięte tkanki, poprawiając elastyczność i ruchomość stawów. Masaże poprawiają też krążenie krwi, co jest istotne dla osób spędzających wiele godzin w pozycji siedzącej. Poprzez stymulację krążenia masaże przeciwdziałają problemom z zastojem krwi w kończynach dolnych oraz zapobiegają obrzękom. Regulacja krążenia krwi wpływa również na odpowiednie dotlenienie tkanek i narządów, co przekłada się na lepsze samopoczucie i wydajność pracy.
Warto również podkreślić, że masaże działają korzystnie nie tylko na aspekty fizyczne, ale także psychiczne. Regularne sesje masażu to patent na redukcję stresu i napięcia, które często towarzyszą osobom wykonującym siedzącą pracę biurową. Poprzez pobudzenie procesu wydzielania endorfin (substancji odpowiedzialnych za uczucie relaksu, szczęścia i zadowolenia) masaże równoważą nasz stan emocjonalny i pozwalają lepiej radzić sobie z codziennymi wyzwaniami zawodowymi.
Sprawdź ofertę masażu, który przyniesie ulgę w bólach i sztywności stawów spowodowanych pracą przy biurku – salon masażu Warszawa
Jaki masaż najlepiej sprawdzi się dla osoby wykonującej pracę w pozycji siedzącej?
Masaże są skutecznym narzędziem zapobiegającym bólom kręgosłupa i innym niedogodnościom, z którymi borykają się osoby narażone na wielogodzinne siedzenie w pracy. Chcąc wspomóc kręgosłup oraz zapewnić sobie kompleksowe rozluźnienie i poprawę samopoczucia, warto zwrócić uwagę na takie rodzaje masażu jak:
- Masaż klasyczny – jest jednym z najbardziej popularnych i uniwersalnych rodzajów masażu. Z uwagi na swoją specyfikę może być skuteczną formą pomocy dla pracowników biurowych. Pomaga w rozluźnieniu spiętych mięśni, poprawie krążenia krwi i złagodzeniu dolegliwości bólowych oraz uczucia sztywności w różnych partiach stawów. Jednocześnie zapewnia kompleksowe odprężenie całego ciała i niweluje oznaki zmęczenia fizycznego i psychicznego.
- Masaż głęboki – jest doskonały dla osób odczuwających silne bóle i intensywne napięcie mięśniowe związane z długotrwałą pracą siedzącą. Masaż głęboki jest niezwykle pomocny w złagodzeniu dotkliwego bólu pleców, szyi i ramion oraz poprawie elastyczności mięśni.
- Masaż biurowy – krótki odprężający masaż wykonywany w miejscu pracy. Może być przeprowadzany w specjalnie zaaranżowanej strefie relaksu albo bezpośrednio przy stanowisku pracy. Wykonywany jest na specjalnym krześle lub fotelu do masażu. Masażysta, łącząc elementy masażu klasycznego, stretchingu, akupresury i innych technik, masuje główne obszary problemowe związane z pracą siedzącą, m.in. plecy, kark, ręce. Masaż biurowy trwa od kilku do kilkunastu minut w zależności od preferencji pracownika i dostępności czasu. Jego główne cele to złagodzenie napięcia mięśniowego, redukcja stresu i zmęczenia, redukcja bólu głowy i karku, poprawa samopoczucia w trakcie pracy, poprawa wydajności pracy.
- Masaż tajski – intensywny, energetyczny masaż będący starannie dobraną kompilacją cenionych wschodnich technik. Jest niezwykle korzystny dla osób doświadczających sztywności stawów, bólów pleców oraz ograniczenia zdolności ruchowych związanych z pracą siedzącą. Masaż tajski niweluje uczucie zesztywnienia karku, zapewnia rewitalizację mięśni i stawów, poprawia krążenie krwi w całym ciele. Daje zastrzyk energii na kolejne godziny i dni oraz redukuje napięcie i stres. Masaż tajski to także sposób na odciążenie kręgosłupa i pozbycie się bólu głowy, szyi, ramion i przedramion, czyli powszechnych dolegliwości spotykających ludzi pracujących w pozycji siedzącej.
Sprawdź ofertę niezawodnego masażu tajskiego w Rzeszowie