Spośród wielu technik masażu, jakie oferujemy w naszym salonie w Krakowie, na szczególną uwagę zasługuje z pewnością masaż ajurwedyjski całego ciała. Wykonujemy różne jego odmiany, takie jak np. udvartana, czyli intensywny, głęboki masaż skóry pozwalający pozbyć się cellulitu. Licznych zalet tradycyjnego masażu ajurwedyjskiego i tak samo licznych jego odmian nie da się bagatelizować, dlatego warto poznać je nieco bliżej, mogą bowiem stanowić ważny element profilaktyki zdrowotnej.
Czym jest staroindyjska ajurweda?
Ajurweda to jeden z najstarszych systemów leczniczych na świecie, wywodzący się ze starożytnych Indii i mający już 5 tysięcy lat. Dotyczy wszystkich aspektów zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego, a cechą charakterystyczną ajurwedy jest diagnozowanie pacjenta, a nie tylko samej choroby, kompleksowa diagnoza ciała i umysłu. Stosuje się w niej wiele praktyk mających na celu poprawę stanu zdrowia, a jedną z nich jest właśnie masaż, np. ajurwedyjski masaż jogiczny Mahasanti.
Masaż ajurwedyjski Kraków – w jaki sposób się go wykonuje?
Relaksujący i leczniczy masaż obejmujący całe ciało, z użyciem gorących olejków, robionych na bazie naturalnych ziołowych składników, to rytuał, któremu zdecydowanie warto się poddać. Zastosowanie znajdują różne rodzaje aromatycznych, orientalnych ciepłych olejów, takich jak kokosowy, sezamowy, z dodatkiem trawy cytrynowej, czy migdałowy. W zależności od rodzaju masaż ajurwedyjski może być robiony w różnych pozycjach ciała, lecz najczęściej wykonywany jest w pozycji siedzącej lub leżącej, na specjalnym, drewnianym łóżku.
Odpowiednio wykwalifikowany masażysta wykorzystuje rytmicznie i harmonijnie wykonywane techniki, masuje ciało ruchami kolistymi, dzięki czemu oleje te wciera w głębokie warstwy skóry, docierając jednocześnie do najgłębszych warstw mięśniowych. Można powiedzieć, że używane techniki łączą w sobie elementy stosowane w jodze płynne ruchy z zaletami wykorzystania właściwości leczniczych, jakie ma masaż olejowy z użyciem np. olejku kokosowego z dodatkiem sproszkowanych ziół.
Korzyści dla zdrowia, jakie daje ajurwedyjski masaż jogiczny?
Zalety masażu całego ciała z użyciem technik wywodzących się z ajurwedy są bezdyskusyjne, niesie ze sobą nie tylko pełen relaks czy pozwala się rozluźnić, można również liczyć na jego efekty pozytywne dla zdrowia osoby masowanej, a specjaliści wskazują przede wszystkim na takie korzyści zdrowotne, jak:
- poprawę krążenia krwi i limfy, a usprawnienie przepływu krwi powoduje lepsze dotlenienie organizmu;
- rozluźnienie i odprężenie nadmiernie napiętych mięśni, czemu sprzyja zwłaszcza intensywny ajurwedyjski masaż pleców;
- maksymalne rozgrzanie tkanek i mięśni;
- rozluźnienie okolicy karku, pleców czy ramion;
- złagodzenie dolegliwości bólowych;
- przeciwdziałanie gromadzeniu się nadmiaru wody w organizmie;
- podkręcenie tempa przemiany materii, masaż poprawia układ trawienny dzięki ruchom wykonywanym w okolicy jamy brzusznej;
- działanie odmładzające, przywracające skórze witalność i młodzieńczy wygląd;
- brak większych problemów ze snem, a relaksujący masaż może jednocześnie zapobiegać bezsenności;
- redukcja odczuwania większości negatywnych skutków stresu;
- działanie antycellulitowe, usuwające „pomarańczową skórkę” z ud;
- pomoc w usuwaniu toksyn i zbędnych produktów przemiany materii.
Masaż ajurwedyjski Kraków – jakie są jego rodzaje?
Nasz salon masażu w Krakowie ma w ofercie różne rodzaje tego typu zabiegów, m.in masaż dla kobiet w ciąży, masaż tajski czy masaże dla dzieci. Warto także zainteresować się różnymi odmianami terapii ajurwedyjskich, cenionego systemu medycznego i filozoficznego wprowadzającego w głęboki stan relaksu i odprężenia.
Istnieje kilka popularnych rodzajów masaży ajurwedyjskich, a jednym z często wybieranych jest Shiroabhyanga, masaż głowy i twarzy wykonywany w pozycji siedzącej. Popularny jest także jeden z najważniejszych zabiegów ajurwedy, Abhyanga, polegający na masowaniu całego ciała w siedmiu krokach, który doskonale je rozluźnia.