Skip to content Skip to footer

Historia masażu klasycznego – co warto wiedzieć o jednej z najstarszych technik fizjoterapii

Znaczenie masażu leczniczego dla poprawy osłabionego stanu zdrowia było znane już ponad 3000 lat p.n.e., między innymi w starożytnych Chinach i mamy udokumentowane przypadki stosowania masaży w licznych przypadkach chorobowych i to z doskonałymi rezultatami. Warto też wiedzieć, że w starożytności z zalet masażu korzystał sam Hipokrates, który opisywał jego działanie, zanim więc sami poddamy się takim zabiegom, powinniśmy zapoznać się z fascynującą historią tej formy fizjoterapii.

Czym jest masaż klasyczny?

w salonie masażu

Różne techniki masażu klasycznego są jednym z najbardziej popularnych zabiegów, dających określone korzyści zdrowotne, pod warunkiem, że będzie go wykonywać odpowiednio wykwalifikowany masażysta. Polega na masowaniu, głaskaniu i ugniataniu różnych części ciała powodującym nie tylko relaks i odprężenie, masaż jest też jedną z najstarszych dziedzin leczniczych, metod szczególnie zalecanych w przypadku takich przypadłości jak:

  • nadmiernie napięte mięśnie w wyniku np. przetrenowania lub urazów;
  • problemy z ruchomością stawów;
  • dolegliwości bólowe w obrębie układu mięśniowo-kostnego, w tym nerwobóle;
  • schorzenia o podłożu reumatycznym;
  • zaburzenia metaboliczne i trawienne.

Masaże w Lublinie – zapoznaj się z ofertą

Jakie są przeciwwskazania do wykonania masażu?

Tak samo istotne dla każdej osoby decydującej się na masaż są wskazania i przeciwwskazania do jego wykonania. Te drugie warunkują, czy w ogóle będziemy mogli poddać się takiemu zabiegowi, a podstawowe przeciwwskazania, które między innymi należy uwzględnić, to:

  • pierwszy trymestr ciąży;
  • choroby skóry powodujące przerwanie jej ciągłości np. rany lub owrzodzenia;
  • problemy z prawidłowym krzepnięciem krwi;
  • nowotwory, zarówno łagodne, jak i złośliwe, nie tylko skóry;
  • niektóre choroby układu krwionośnego, niewydolność krążeniowa i miażdżyca;
  • stan tuż po złamaniach, zwichnięciach i operacjach chirurgicznych.

Masaże Stare Babice, z których warto skorzystać

Odległe początki masażu w Indiach i Chinach

masaż bańkami chińskimi

Mieszkańcy tych dwóch krajów już w starożytności znali wartość masażu i stosowali go przede wszystkim w przedstawionych powyżej celach leczniczych, chociaż rozwój masażu w poszczególnych miejscach różnił się od siebie. Szczególnie w Indiach był traktowany na równi z innymi metodami leczniczymi, stając się ważnym elementem ajurwedy, tradycyjnego systemu leczniczego stosowanego w tej części świata. Po raz pierwszy opisano techniki masażu w dziele chińskim Kung-Fu pochodzącym właśnie sprzed 3000 lat p.n.e, którego twórcy podają dokładne wskazówki dotyczące metod masażu stosowanych w tym okresie, a w Indiach datuje się to na 1800 rok p.n.e.

Gwałtowny rozwój technik masażu w czasach starożytnych

Różne zasady masażu były znane także w czasach starożytnych na naszym kontynencie, oprócz Hipokratesa opisywał je w swoich dziełach rzymski lekarza Galen. Z zalet klasycznego leczniczego masażu korzystał także Juliusz Cezar, który narzekał na bóle powodowane rwą kulszową, a można z niego było skorzystać w rzymskich łaźniach. Do rozpowszechnienia masażu w starożytności przyczynili się przede wszystkim ówcześni Grecy, gdzie masaż był traktowany na równi z innymi zabiegami medycznymi i metodami leczenia, stosowano go między innymi u sportowców startujących w starożytnych igrzyskach w Olimpii. Masaż zaczął stopniowo rozpowszechniać się w całym basenie Morza Śródziemnego, trafiając również na północ, a w późniejszych wiekach trafił także do świata islamu.

Co ma dla Ciebie salon masażu w Rzeszowie

Dalsza historia masażu klasycznego w Europie

W mrocznych czasach średniowiecza, kiedy zwalczano wiele form nauk medycznych, praktycznie nie korzystano z żadnych form masażu, na nowo zaczęto go doceniać jako zabieg leczniczy dopiero w czasach nowożytnych i podchodzić do niego w sposób naukowy. Jako pierwszy zasady masażu na nowo określił w XVI wieku francuski lekarz Ambroży Pare, twórca masażu metodą uciskową, który zauważył korzystne oddziaływanie zabiegu u chorych po operacjach i prowadził badania nad zagadnieniami fizjologii masażu. Kolejną postacią, która ma swój znaczący wkład, był w XVII wieku niemiecki lekarz Friedrich Hoffman, który z kolei opracował program stosowania masażu w licznych schorzeniach.

Jeśli zaś chodzi o opisanie masażu naukowego, to jako pierwszy dokonał tego prawie trzy stulecia później holenderski lekarz Johan Mezger, a jego uczniem, także zajmującym się zagadnieniami z zakresu masażu, był polski lekarz Izydor Zabłudowski, kierownik Zakładu Masażu Leczniczego w Berlinie. Chyba największy wkład w rozwój masażu leczniczego miał w XIX wieku kolejny znany szwedzki lekarz, Per Henrik Ling i dzięki niemu zaczęły powstawać pierwsze szkoły masażu w Europie, a stworzony przez niego system metod masażu do dziś nazywamy szwedzką gimnastyką.

Dzięki tym publikacjom naukowym prowadzono dalsze badania w dziedzinie masażu i lekarze różnych specjalności coraz częściej stosowali go jako zabieg leczniczy, a nie tylko relaksacyjny. W XX wieku, w okresie międzywojennym, masaż wykonywano w coraz liczniejszych salonach i gabinetach fizjoterapii i po krótkim powojennym okresie zachwytu sztucznymi środkami farmakologicznymi ponownie przeżywa on swój renesans.

Odwiedź salon masażu w Krakowie

Leave a comment