Skip to content Skip to footer

Masaż całego ciała – jakie techniki masażu warto wykorzystać i co daje tak wykonany masaż leczniczy i relaksacyjny?

Znaczenia prawidłowo wykonanego masażu nie da się bagatelizować, zwłaszcza jeśli jest to masaż całego ciała, nazywany też masażem całościowym, mający istotny wpływ na prawie wszystkie aspekty zdrowotne. Istnieje wiele rodzajów tego typu zabiegów, które mogą pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie, a masaż całościowy oddziałuje zarówno na sferę fizyczną, jak i na psychikę. Regularne korzystanie z usług profesjonalnego masażysty zapewnia wyjątkowo głęboki relaks i odprężenie, pozwala jednocześnie rozluźnić wszystkie napięte mięśnie.

Czym jest masaż i od kiedy się go stosuje?

kobieta cieszy się masażem

Wchodząc do wybranego salonu i decydując się skorzystać z różnych rodzajów masażu, często nie zdajemy sobie sprawy, czym właściwie są takie zabiegi i od kiedy są znane ludzkości. Przez pojęcie masażu rozumiemy jednocześnie powierzchowne i głębokie uciskanie, gładzenie, głaskanie, ugniatanie, oklepywanie czy opukiwanie przez wykwalifikowanego terapeutę różnych części ciała w celu uzyskania określonych efektów, relaksujących, odprężających i przede wszystkim zdrowotnych. Jest to więc zalecana przez specjalistów i niezwykle korzystna forma terapii manualnej, już po kilku zabiegach poprawiająca ogólne samopoczucie osoby masowanej.

Historia masażu klasycznego, najbardziej pierwotnej formy, sięga aż kilku tysięcy lat wstecz, a pierwsze wzmianki o nim pochodzą sprzed 3000 lat, ze starożytnych Chin. Jego gwałtowny rozwój nastąpił również 1800 lat temu na terenie obecnych Indii, stał się między innymi jednym z istotnych elementów staroindyjskiej sztuki medycznej, ajurwedy. Jednocześnie znano go w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie, a na nowo zalety masaży leczniczych i relaksacyjnych odkryto w XIX wieku, kiedy też dokładnie zbadano i opisano ich wpływ na zdrowie.

Masaże Rzeszów – sprawdź co mamy dla Ciebie

Korzyści zdrowotne z wykonywania masażu całego ciała, które są warte podkreślenia

Jak już wspomnieliśmy, różne techniki masażu relaksacyjnego i leczniczego mogą wydatnie poprawić osłabiony stan zdrowia, zwłaszcza, gdy w danym salonie sprawdzimy oferty na masaż całego ciała i zdecydujemy się na jego przeprowadzenie. Można w tym celu zastosować również sprawdzone i wysoce skuteczne techniki masażu klasycznego i zdecydowanie warto dołączyć do osób korzystających z tak skutecznej fizjoterapii i odnowy biologicznej. Osiągnięte efekty będą wręcz spektakularne, dotyczące takich części ciała jak:

Układ nerwowy

Celem każdego masażu, w tym również całego ciała, jest zapewnienie uczucia odprężenia i relaksu nie tylko bezpośrednio tkanki masowanej, lecz przede wszystkim układu nerwowego. Uspokojenie nerwów niesie ze sobą wiele korzyści, między innymi pobudzona zostaje produkcja hormonów odpowiedzialnych za nasz wypoczynek, pozwalających lepiej radzić sobie ze skutkami stresu, czyli endorfin. Spokojne nerwy to jednocześnie spokojny sen, mniejsze ryzyko bezsenności i regulacja naszego naturalnego zegara dobowego. Właściwa praca układu nerwowego pozwala mu jednocześnie regulować funkcjonowanie innych układów i narządów, usprawnia między innymi układ trawienny i przemianę materii.

Układ kostno-stawowy i mięśniowy

Masaż całościowy ma także wpływ na nasze kości, stawy i mięśnie. Dzięki odpowiednio przeprowadzonemu masażowi można zmniejszyć bolesne napięcia tkanki mięśniowej, spowodować rozluźnienie mięśni, zniwelować ewentualne skurcze włókien mięśniowych. Zredukowanie napięcia mięśniowego ma jednocześnie korzystny wpływ na zmniejszenie bólów kręgosłupa i okolic przykręgosłupowych, odczuwalnych zwłaszcza przez osoby prowadzące siedzący tryb życia. Poprawie ulega też ruchomość powierzchni stawowych, odzyskują swoją sprawność i nie odczuwamy już tak mocno skutków kontuzji czy zmian zwyrodnieniowych.

Sprawdź ofertę masaży w Krakowie

Układ krwionośny i limfatyczny

Decydując się na masaż całego ciała, trzeba również docenić korzystny wpływ, jaki ma na krążenie krwi i chłonki, czyli limfy, odpowiedzialnych za prawidłowe dotlenienie i odżywienie wszystkich komórek naszego ciała. Pobudzając prawidłowy przepływ krwi i limfy można także zredukować bolesne zastoje i obrzęki, masaż działa na opuchnięte nogi i żylaki, lepiej odżywiona i sprężysta staje się cała skóra. Wzmacnia się działanie układu odpornościowego, wydajność mięśnia sercowego wzrasta nawet 5-krotnie i sprawniej funkcjonuje układ oddechowy.

Które masaże całościowe, relaksacyjne lub lecznicze zalecają profesjonalni masażyści?

mężczyzna na stole do masażu

Jak widać na powyższych przykładach, masaż relaksacyjny całego ciała, obejmujący także masaż twarzy, wpływa jednocześnie na odczuwalną poprawę stanu naszego zdrowia. Odwiedzając wybrane salony masażu, jakie znajdziemy w wielu miastach Polski, mamy możliwość wyboru różnych rodzajów masaży, a dwa najpopularniejsze spośród nich to:

Masaż balijski

Jak sama nazwa wskazuje, pochodzący z egzotycznej indonezyjskiej wyspy Bali, łączący w sobie takie zaawansowanie techniki masażu jak akupresura, refleksologia czy aromaterapia, czerpie też z ajurwedy. Obejmuje nie tylko masaż pleców, lecz praktycznie całe ciało, a odpowiednio wykonany balijski masaż relaksacyjny pomaga się odprężyć, nie można również lekceważyć jego działania leczniczego. Masażysta używa nie tylko dłoni, ale i przedramion, ugniatając, rozcierając czy oklepując różne części ciała, a masaż kończy delikatne głaskanie uspokajające pobudzone i rozgrzane mięśnie.

Masaże w Lublinie – co przygotowaliśmy dla Ciebie

Masaż tajski

Będący kolejnym połączeniem egzotycznych technik pochodzących z Dalekiego Wschodu, powstał w Tajlandii, a inna jego używana nazwa to joga pasywna. Może być przeprowadzany z użyciem gorącego, aromatycznego i leczniczego olejku kokosowego, przeprowadza się też masaż gorącymi kamieniami układanymi w newralgicznych punktach na skórze. Masaż tajski jest właśnie masażem całego ciała, w stu procentach relaksującym, poprawiającym ukrwienie skóry, usuwającym z niej cellulit i przyspieszającym krążenie.

Salon masażu Stare Babice – jakie masaże oferuje

Leave a comment