Skip to content Skip to footer

Niebanalny i skuteczny masaż gorącymi kamieniami – na czym polega i kiedy warto z niego skorzystać?

Masaż gorącymi kamieniami to nieszablonowa i coraz bardziej doceniana przez pacjentów forma masażu relaksującego. Jego niezwykłość tkwi w połączeniu terapii ciepłem z masażem klasycznym przy jednoczesnym wykorzystaniu teorii przepływu energii przez organizm. Stosowane podczas masażu kamienie wulkaniczne, będące naturalnym przewodnikiem ciepła, wpływają na rozluźnienie mięśni i stymulację czakr, co z kolei prowadzi do odnowy biologicznej i emocjonalnej równowagi. Żaden ruch masażysty nie jest przypadkowy, a ciepło oddawane przez kamienie pozwala na głębsze dotarcie do tkanek. Jeśli szukasz nietuzinkowej formy masażu, masaż gorącymi kamieniami może okazać się opcją dla ciebie.

Relaksujący masaż gorącymi kamieniami – co to jest i skąd się wywodzi?

mężczyzna przechodzi zabieg masażu gorącymi kamieniami

Jeśli ktoś rozgląda się za alternatywnymi wariantami masażu, powinien zwrócić uwagę na masaż gorącymi kamieniami. Jako fuzja tradycyjnych i nowoczesnych technik terapeutycznych oraz duchowych praktyk, pozwala uzyskać wielotorowe wsparcie w zakresie odstresowania, zwiększenia sił witalnych i eliminacji bólów w różnych partiach ciała.

Masaż gorącymi kamieniami angażuje wszystkie zmysły, harmonizuje pracę organizmu i prowadzi do głębokiej regeneracji, będąc wyjątkowym doświadczeniem dla ciała i umysłu.

Czym jest masaż gorącymi kamieniami? Jest to metoda relaksacji i leczenia wywodząca się z pradawnej medycyny Wschodu, głównie z medycyny chińskiej i indyjskiej. Jego korzenie sięgają starożytnych tradycji, w których ciepło i kamienie używane były do łagodzenia bólu i poprawy przepływu energii w ciele. Prawdopodobnie masaż ten stosowany był już 5000 lat temu.

Najważniejszym elementem tej techniki są specjalne kamienie o gładkiej powierzchni. Najczęściej wykorzystywane są kamienie bazaltowe, które znane są z doskonałej zdolności do magazynowania i równomiernego oddawania ciepła. Niekiedy stosuje się kamienie z białego marmuru. Dzięki swej gładkiej strukturze kamienie zapewniają optymalny poślizg na skórze pacjenta.

Kamienie umieszczane w strategicznych punktach energetycznych na ciele, co ma na celu nie tylko rozgrzanie i rozluźnienie mięśni, ale również harmonizację przepływu energii.

Masaż kamieniami gorącymi wykonuje się poprzez delikatne przesuwanie kamieni po ciele. To połączenie ciepła, ciężaru kamieni i odpowiednich ruchów masażysty sprawia, że masaż ten jest wyjątkowo relaksujący. Nie brakuje mu również właściwości terapeutycznych.

Historia masażu gorącymi kamieniami jest tak bogata, jak różnorodne są kultury, które przyczyniły się do jego upowszechnienia. Od starożytnych rytuałów w Indiach i Chinach, poprzez tradycyjne praktyki rdzennych Amerykanów, aż po nowoczesne techniki stosowane w dzisiejszych salonach masażu – każda z tych tradycji wniosła coś wyjątkowego do tej holistycznej formy terapii.

Odkryj także zalety tradycyjnego masażu tajskiego – masaż tajski Warszawa

Masaż gorącymi kamieniami – na czym polega?

masażystka wykonuje masaż gorącymi kamieniami

Masaż gorącymi kamieniami to wyjątkowa forma terapii, która łączy w sobie techniki masażu klasycznego, termoterapię i aromaterapię. Wykorzystuje się w nim również elementy akupresury, czyli uciskania odpowiednich punktów na ciele, w celu uzyskania lepszego przepływu energii i zwiększenia witalności.

Podczas sesji masażu gorącymi kamieniami osoba masowana przyjmuje pozycję leżenia tyłem. Masażysta rozpoczyna od wmasowania olejków w skórę oraz delikatnego przesuwania kamieni wzdłuż ciała. W ten sposób rozluźnia pacjenta i przygotowuje jego skórę i mięśnie do dotyku i intensywniejszego ciepła.

Następnie masażysta rozmieszcza kamienie w specjalnych miejscach na ciele (splotach nerwowych) stanowiących punkty energetyczne.

Kamienie układa się na ciele w taki sposób, aby ich ciepło mogło przenikać głęboko w tkanki. Zastosowane kolejno techniki masażu takie jak głaskanie, ugniatanie i rozcieranie prowadzą do zwiększenia ukrwienia mięśni i ich rozkurczu, co przynosi ulgę w napięciach i bólach.

Sposób podgrzewania kamieni

Proces podgrzewania kamieni jest bardzo istotny. Wpływa na efektywność masażu i na bezpośrednie doznania pacjenta. Kamienie powinny być podgrzane do określonej temperatury, zazwyczaj około 40-60 stopni Celsjusza. Ważne jest, aby temperatura była dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta i nie powodowała jego dyskomfortu.

Podgrzewanie kamieni odbywa się często w pojemnikach z wodą. Kamienie zanurzane są w wodzie, która jest stopniowo podgrzewana do momentu aż kamienie osiągną pożądaną temperaturę. Po osiągnięciu odpowiedniego poziomu ciepła kamienie są wyjmowane, osuszane i delikatnie rozkładane na odpowiednich punktach ciała. Kamienie mogą być też podgrzewane w specjalnych podgrzewaczach, piecach, workach termicznych, parownikach.

Jak przygotować się do masażu gorącymi kamieniami?

Przygotowując się do masażu gorącymi kamieniami, warto wziąć pod uwagę kilka wskazówek. Dzięki nim zabieg będzie efektywniejszy, bardziej przyjemny i komfortowy.

Oto, o czym warto pamiętać, wybierając się na masaż gorącymi kamieniami:

 • Unikaj jedzenia tuż przed masażem. Obfity lub ciężkostrawny posiłek bezpośrednio przed masażem może wprowadzić cię w poczucie dyskomfortu. Jeśli odczuwasz głód, zjedz lekki posiłek 1-2 godziny przed planowanym zabiegiem.
 • Zadbaj o odpowiednie nawodnienie ciała przed masażem. Picie dużych ilości wody korzystnie wpłynie na twoje samopoczucie i elastyczność mięśni oraz ułatwi usuwanie toksyn z organizmu po masażu.
 • Przed masażem weź prysznic i wybierz odpowiedni strój. Postaw na wygodne ubranie, które pozwoli ci swobodnie się poruszać i które zapewni poczucie komfortu w salonie masażu. Odzież powinna być nie tylko wygodna, ale i łatwa i szybka w zdejmowaniu i zakładaniu. Na czas masażu otrzymasz specjalną bieliznę jednorazową.
 • Przygotuj się psychicznie. Odpręż się i nastaw się psychicznie na miły zabieg. Skup się na oddychaniu i pozwól sobie na oderwanie od codziennych trosk. Masaż relaksacyjny gorącymi kamieniami przywróci w twoim organizmie homeostazę.

Przebieg masażu gorącymi kamieniami krok po kroku

Ciepło emitowane przez kamienie działa kojąco na ciało, stymulując cyrkulację krwi i przepływ energii wzdłuż meridianów, czyli kanałów łączących punkty energetyczne. Elementy masażu klasycznego stosowane na poszczególnych odcinkach ciała zapewniają kompleksową regenerację.

Jak wygląda masaż gorącymi kamieniami?

 1. Podgrzewanie kamieni. Kamienie bazaltowe są dezynfekowane i podgrzewane do optymalnej temperatury, by zapewnić pacjentowi pełen komfort i bezpieczeństwo.
 2. Przygotowanie do masażu. Masażysta aplikuje na skórę pacjenta specjalny olejek do masażu. Działa on odprężająco i ułatwia poślizg kamieni. Natłuszczona skóra lepiej też reaguje na masaż, przez co doznania z zabiegu są intensywniejsze.
 3. Rozpoczęcie masażu. Masażysta wykonuje lekkie głaskanie ciała za pomocą kamieni. Następnie kamienie są układane na poszczególnych partiach ciała, takich jak plecy, kark, barki, przedramiona, dłonie, uda, łydki, stopy. Rozmiar kamieni dobierany jest do partii ciała. Poprzez delikatnie przesuwanie kamieni po ciele, rozgrzewane i rozluźniane są tkanki.
 4. Praca z meridianami. Kamienie są przesuwane wzdłuż meridianów, co ma na celu odblokowanie kanałów energetycznych, stymulację przepływu energii i pobudzenie krążenia krwi. W kolejnych krokach masażysta stosuje paletę technik masażu w celu pozbycia się wszelkich napięć z ciała i gruntownej relaksacji.
 5. Zakończenie masażu. Masaż kończy się delikatnymi ruchami z użyciem kamieni. Stopniowo schładzają one ciało, pozostawiając uczucie odprężenia i harmonii.

Odprężający masaż kamieniami gorącymi trwa zazwyczaj 60-90 minut. Po masażu należy pić dużo wody, a także unikać jedzenia ciężkostrawnych dań oraz zażywania gorących kąpieli.

Efekty masażu gorącymi kamieniami

Masaż gorącymi kamieniami przynosi wiele korzyści terapeutycznych, takich jak redukcja napięcia mięśniowego, detoksykacja, rewitalizacja, złagodzenie bólu, stymulacja układu limfatycznego i odpornościowego oraz przyspieszenie procesu regeneracji organizmu.

kobieta przechodzi zabieg masażu gorącymi kamieniami

Co daje masaż gorącymi kamieniami?

 • Poprawia krążenie krwi, rozszerza naczynia krwionośne i zwiększa przepływ krwi przez mięśnie. Dotlenia tkanki i zapewnia ich lepsze odżywienie. Ułatwia odpływ krwi żylnej. Poprzez stymulowanie krążenia pomaga w szybszym usuwaniu toksyn i zbędnych produktów przemiany materii z organizmu.
 • Relaksuje napięte i nadwyrężone dużym wysiłkiem mięśnie. Niweluje skurcze mięśni. Przynosi ulgę i zmniejsza ból. Wspiera też zdrowie stawów i zwiększa zakres ruchu.
 • Zmniejsza widoczność cellulitu poprzez poprawę krążenia krwi i limfy i usprawnienie procesu usuwania toksyn z tkanki podskórnej.
 • Zwiększa jędrność i elastyczność skóry (ciepło kamieni w połączeniu z ruchami masażysty to sposób na pobudzenie mikrokrążenia w skórze).
 • Wycisza i relaksuje, przynosi uczucie spokoju i równowagi wewnętrznej. Redukuje stres i zmęczenie.
 • Poprzez stymulację ośrodków energetycznych masaż przyczynia się do lepszego przepływu energii w całym ciele, poprawy pracy organów i polepszenia samopoczucia.

Sprawdź także niezwykłe efekty innych form masażu – salon masażu Lublin

Masaż gorącymi kamieniami – wskazania, kiedy warto stosować?

Masaż gorącymi kamieniami to wszechstronny zabieg SPA, który może pomóc w wielu życiowych sytuacjach. Oto przypadki, w których masaż ten może być szczególnie pomocny:

 • po intensywnym wysiłku fizycznym, w przypadku przepracowania i wyczerpania,
 • w stanach przewlekłego stresu i dużego napięcia nerwowego,
 • przy bólach kręgosłupa,
 • w przypadku bólów mięśniowych,
 • w przypadku osób zmagających się z bezsennością i problemami z zasypianiem,
 • w okresach osłabienia, braku mocy witalnych, przemęczenia i apatii,
 • w przypadku migren,
 • w przypadku problemów z krążeniem, zastoju limfy i kumulacji toksyn w organizmie,
 • w przypadku osób zmagających się z cellulitem,
 • po urazach ortopedycznych,
 • w przypadku nerwic psychogennych,
 • w przypadku osób z chorobami reumatycznymi,
 • w zaparciach, problemach z układem trawiennym,
 • podczas rekonwalescencji.

Masaż gorącymi kamieniami – przeciwwskazania

W niektórych przypadkach stymulacja ciała przy wykorzystaniu ciepła nie jest zalecana. Główne przeciwwskazania do stosowania masażu gorącymi kamieniami to:

 • ciąża,
 • żylaki,
 • zakrzepica,
 • nadciśnienie,
 • choroby serca,
 • gorączka,
 • wady serca,
 • choroby skóry,
 • niewydolność nerek,
 • ostre stany zapalne,
 • nowotwory,
 • cukrzyca.

Znajdź formę masażu dostosowaną do twojej indywidualnej kondycji zdrowotnej – salon masażu Kraków

Leave a comment