Skip to content Skip to footer

Masaż jako pomoc w stresie i depresji – zalety masażu dla zdrowia psychicznego

Gdy zmagamy się z wysokim stresem lub wyczerpaniem psychicznym i gdy doświadczamy dojmujących stanów depresyjnych, skorzystanie z masażu może okazać się zbawiennym rozwiązaniem. Masaż to chwila relaksu dla ciała, a zarazem terapia dla umysłu. To właśnie w trudnych życiowych momentach można docenić jego niezastąpioną moc. Działa kojąco na nasz umysł, przywracając emocjonalną równowagę. Łagodzi napięcie we wszystkich partiach ciała i likwiduje blokadę energetyczną, dając odczucie całkowitego odprężenia. Jeśli czujesz, że stres lub stany depresyjne zaczynają dominować nad całym twoim życiem, warto sięgnąć po dobroczynny masaż. Które techniki mogą być szczególnie pomocne w poprawianiu samopoczucia mentalnego?

Stres i depresja – pułapki cywilizacyjne współczesnych czasów

zestresowana kobieta

Stres i depresja to coraz powszechniejsze problemy dotykające ludzi bez względu na pochodzenie czy status społeczny. Postęp cywilizacyjny idzie w parze z coraz szybszym tempem życia, coraz większą liczbą wyzwań i zadań do wykonania.

Duża presja w życiu zawodowym i osobistym, konflikty, trudności finansowe, nieustanny pośpiech – to najczęstsze czynniki, które prowadzą do wzrostu poziomu stresu i napięcia emocjonalnego. Również przepracowanie, brak czasu na relaks i niedostateczna ilość snu zwiększa podatność na stres i prowadzi do wycieńczenia psychicznego.

Stres, będący skądinąd naturalną reakcją organizmu na zagrożenia, staje się problemem, gdy jest silny i często nas dotyka. Zaczyna wówczas negatywnie wpływać na sposób naszego funkcjonowania i przejmować kontrolę nad codziennym życiem i relacjami z innymi ludźmi.

Z kolei depresja to poważne zaburzenie psychiczne, które charakteryzuje się uczuciem ciągłego smutku, przytłoczenia, beznadziei, a także nieumiejętnością odczuwania przyjemności i szczęścia, utratą zainteresowań i motywacji.

Niestety we współczesnym społeczeństwie, w którym dominuje presja sukcesu i perfekcjonizmu, coraz więcej ludzi wpada w pułapkę frustracji, poczucia braku satysfakcji z życia, doświadcza coraz częstszych spadków nastroju, które niejednokrotnie przeradzają się w zaburzenia depresyjne. Co gorsza, bardzo wiele osób pozostaje z tego rodzaju problemami bez właściwego wsparcia.

Istnieją różne sposoby na walkę z chronicznym stresem i depresją, a jednym z nich są zabiegi fizjoterapeutyczne, w tym głównie masaże. Jest to nieco niedoceniana i jeszcze niezbyt popularna droga do poprawy samopoczucia psychicznego. W jaki sposób regularne masaże mogą nam pomóc radzić sobie ze stresem i depresją?

Masaż jako droga do złagodzenia objawów depresji

Podczas masażu uwalniane są endorfiny, czyli hormony odpowiedzialne za uczucie szczęścia i zadowolenia. Wyższe stężenie endorfin niesie ze sobą poprawę nastroju, redukcję smutku i labilności emocjonalnej oraz dojmującego uczucia przytłoczenia.

W jaki sposób jeszcze masaże poprawiają kondycję psychofizyczną osób borykających się z depresją?

 • Wzrost energii – jest rezultatem pobudzenia krążenia krwi oraz odprężenia mięśni jak i mobilizacji układu nerwowego podczas masażu. Osoby z depresją często odczuwają chroniczne zmęczenie, a masaż może pomóc w przywróceniu naturalnego poziomu energii.
 • Redukcja niepokoju i poprawa nastroju – masaż działa relaksująco na cały organizm, wyzwalając serotoninę, hormon szczęścia wywołujący poczucie spokoju i satysfakcji oraz naturalnie poprawiający samopoczucie.
 • Poprawa sprawności umysłowej – poprzez stymulację receptorów nerwowych masaże mogą pobudzić aktywność mózgu, co prowadzi do poprawy koncentracji uwagi i usprawnienia procesów myślowych.
 • Wzrost motywacji – masaże wpływają na wzrost uwalniania dopaminy, która zwiększa motywację i wyzwala zapał do działania. Jest to szczególnie cenne dla osób, które często odczuwają apatię i zniechęcenie.

Sprawdź, co do zaoferowania ma Salon masażu balijskiego w Warszawie

Antystresowa moc masażu – w jaki sposób masaże zdejmują z nas stres?

Masaż to skuteczne narzędzie w walce ze stresem. Pomaga zredukować poziom hormonu stresu, a jednocześnie podwyższyć poziom neurohormonów odpowiedzialnych za dobre samopoczucie. Regularne sesje masażu zmniejszają podatność na czynniki stresogenne i ułatwiają wchodzenie w stan relaksacji.

Oto, jak masaż pomaga w redukcji stresu:

 • Rozluźnienie mięśni – masaż silnie oddziałuje na mięśnie, rozluźniając je, zmniejszając napięcie i polepszając sprawność motoryczną. Ta fizyczna poprawa samopoczucia przekłada się również na poprawę stanu psychicznego, bardziej produktywne funkcjonowanie w codziennym życiu oraz zmniejszone odczuwanie stresu.
 • Stymulacja układu nerwowego – masaż uaktywnia receptory nerwowe w skórze, co daje efekt zmniejszenia napięcia nerwowego i redukcji lęku.
 • Obniżenie poziomu kortyzolu – w trakcie masażu obniża się poziom hormonu stresu, czyli kortyzolu. Równolegle wzrasta poziom serotoniny i dopaminy – neurotransmiterów odpowiedzialnych za dobry nastrój, poczucie szczęścia i błogostanu.
 • Poprawa krążenia – pobudzony przepływ krwi przez wszystkie partie ciała to sposób na dostarczenie tkankom i organom większych ilości tlenu i składników odżywczych. Dzięki temu układ stawowo-mięśniowy i nerwowy lepiej funkcjonują, a nadmiernie spięte partie ciała ulegają rozluźnieniu, co skutkuje ogólnym polepszeniem samopoczucia psychofizycznego.
 • Redukcja bólu – masaż może zmniejszyć bóle mięśniowe w okolicach, w których często kumuluje się stres, w tym bóle głowy, bóle szyi, bóle pleców, bóle barków.
 • Aktywacja układu limbicznego – niektóre formy masażu stymulują układ limbiczny w mózgu. Układ ten jest częścią systemu nerwowego i odpowiada za regulowanie emocji.
 • Redukcja zmęczenia psychicznego i fizycznego – masaż pleców, ramion, głowy czy stóp to znakomita recepta na głęboką relaksację i oderwanie się od natłoku myśli oraz zmartwień. To chwila, kiedy możemy zapomnieć o kłopotach dnia codziennego, pomyśleć o sobie i skupić się tylko na przyjemności i odpoczynku.

Odkryj ofertę tajskich masaży w Lublinie

Jaki rodzaj masażu wybrać na depresję i stres?

Nie ulega żadnej wątpliwości, że masaże to doskonała forma terapii wspierającej walkę ze stresem i depresją. Trzeba jednak pamiętać, że każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na poszczególne zabiegi. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej i przetestować różne techniki masażu, by znaleźć tę, która najlepiej na nas działa.

Jaki masaż będzie wskazany przy depresji i stresie? Oto rekomendowane techniki:

masaż tajski
 • Masaż głęboki – zaawansowany zabieg oddziałujący na głębsze struktury ciała. Masaż ten rozluźnia spięte mięśnie, co pomaga w zmniejszeniu napięcia związanego ze stresem. Jednocześnie masaż głęboki stymuluje uwalnianie endorfin i oksytocyny, co sprzyja poprawie samopoczucia.
 • Masaż relaksacyjny – forma terapii manualnej, która ma na celu gruntowne odprężenie całego ciała. Wykorzystuje delikatne ruchy, takie jak głaskanie, ugniatanie i rozcieranie. Działa na: redukcję napięcia mięśniowego, poprawę krążenia krwi, zmniejszenie bólu pleców, szyi i głowy, uspokojenie, unormowanie pracy układu nerwowego.
 • Masaż ajurwedyjski – starożytna indyjska technika terapeutyczna mająca na celu przywrócenie harmonii ciała, umysłu i ducha. Opiera się na zasadach ajurwedy i wykorzystuje naturalne oleje i zioła. Poprzez stymulację punktów energetycznych pomaga w uwalnianiu nagromadzonego napięcia, poprawie przepływu krwi i odnalezieniu równowagi energetycznej organizmu. Masaż ajurwedyjski to cenna pomoc w redukcji stresu i poprawie samopoczucia emocjonalnego.
 • Masaż tajski – wykorzystuje akupresurę, rozciąganie i manipulacje stawami w celu złagodzenia napięcia mięśniowego, relaksacji i poprawy przepływu energii w ciele, co może przynieść ulgę przy silnym odczuwania stresu oraz przy zaburzeniach depresyjnych.
 • Masaż Shiatsu – starożytna japońska technika terapeutyczna polegająca na uciskaniu punktów meridianowych na ciele w celu stymulacji przepływu energii Qi. Pomaga w redukcji objawów stresu, niweluje napięcie mięśniowe, poprawia krążenie krwi i ogólnie polepsza kondycję psychiczną.

Przejrzyj paletę usług naszego salonu masażu w Krakowie

Leave a comment