Jedną z dolegliwości, obok której nie da się przejść obojętnie, jest z pewnością ból kręgosłupa, zwłaszcza jego odcinka lędźwiowego, bardziej uciążliwy, niż np. dolegliwości bólowe w odcinku piersiowym. Czasami jest on aż tak silny, że utrudnia lub wręcz uniemożliwia normalne poruszanie się, może jednocześnie promieniować do kończyn dolnych, albo w górę, aż do odcinka szyjnego kręgosłupa.
W takim przypadku zazwyczaj sięgamy po silne leki przeciwbólowe, lecz jest to tylko środek doraźny, usuwający skutek, a nie przyczynę dolegliwości bólowych. Warto więc posłuchać zaleceń specjalisty, np. magistra fizjoterapii i poddać się leczniczemu masażowi kręgosłupa, skutecznej pomocy w walce z bólem.
Jakie są najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa lędźwiowego, czyli bólu pleców?
Ból różnych części kręgosłupa uznaje się w naszym kraju za schorzenie społeczne, aż tak dużo osób narzeka na jego objawy, mające wpływ także na wiele innych aspektów zdrowotnych i zmuszające niekiedy do niemal całkowitej zmiany dotychczasowego trybu życia. Możemy mieć nie tylko wspomniane trudności z poruszaniem się, ale i podnoszeniem przedmiotów, i to tych o stosunkowo niewielkiej wadze. Zanim jednak zdecydujemy się na masaż odcinka lędźwiowego kręgosłupa, powinniśmy dowiedzieć się, co odpowiada za wszystkie pojawiające się dolegliwości, a odpowiadają za to:
- postępujące zmiany zwyrodnieniowe, przede wszystkim te naturalne, przychodzące wraz z wiekiem;
- zwyrodnienia wynikające z prowadzenia siedzącego trybu życia, unikanie wszelkich form aktywności fizycznej co znacznie osłabia mięśnie podtrzymujące kręgosłup;
- uszkodzenia mechaniczne danego odcinka kręgosłupa, skutki kontuzji lub poważniejszych wypadków, które, przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z zalet masażu, wymagają zdiagnozowania przez lekarza specjalistę;
- rodzaj wykonywanej pracy, a na pojawienie się bólu kręgosłupa wpływa zarówno praca stojąca, jak i siedząca, oraz przeciążenia wynikające z częstego schylania się i dźwigania dużych ciężarów;
- schorzenia przewlekłe, takie jak osteoporoza, czyli zmniejszenie gęstości kości;
- nadwaga i otyłość powodujące właśnie nadmierne obciążenie lędźwiowego odcinka kręgosłupa;
- dyskopatia lędźwiowa lub przepuklina kręgosłupa powodujące przemieszczenie się dysku międzykręgowego i jego ucisk na nerwy oraz rdzeń kręgowy;
- rwa kulszowa, silne bóle w dolnej części pleców potocznie nazywane „bólem korzonków”, powodowane przez ucisk na nerw kulszowy;
- wady postawy, wrodzone lub nabyte;
- długotrwałe noszenie obuwia na wysokich obcasach.
Salon masażu Rzeszów – sprawdź jego ofertę
Czym jest leczniczy masaż kręgosłupa lędźwiowego?
Przez pojęcie masażu kręgosłupa, nazywanego także masażem pleców, rozumiemy zabieg terapeutyczny, będący również częścią rehabilitacji pourazowej, wykonywany przez odpowiednio wykwalifikowanego fizjoterapeutę, z dużą wiedzą popartą świadectwami oraz certyfikatami ukończonych szkół i kursów doskonalenia zawodowego. Tylko taki profesjonalista, poprzez wykorzystanie różnych technik masażu przynoszących efekty lecznicze, może zredukować odczuwanie bólu w masowanej okolicy, w tym przypadku w dolnym odcinku kręgosłupa.
Jakie są wskazania do masażu kręgosłupa?
O zdrowie swojego kręgosłupa przede wszystkim powinny zadbać osoby już narzekające na jego dolegliwości, zwłaszcza w przypadku silnego, trudnego do wytrzymania bólu. Pomoc doświadczonego fizjoterapeuty jest wskazana także w działaniach profilaktycznych, chroniących przed możliwymi schorzeniami, a do najważniejszych wskazań predysponujących do tego, aby wykonać masaż kręgosłupa, zaliczamy:
- choroby kręgosłupa np. Zesztywniające Zapalenie Stawów Kręgosłupa (ZZSK);
- zmiany zwyrodnieniowe;
- rwę kulszowa;
- dyskopatię i przepuklinę krążka międzykręgowego, lecz po konsultacji z lekarzem;
- ograniczenie ruchomości stawów;
- drętwienie kończyn, rąk i nóg;
- wady postawy;
- zbyt napięte mięśnie pleców;
- stany napięć nerwowych wynikające ze stresu, także powodujące, że mięśnie stają się spięte;
- przemęczenie organizmu;
- nerwobóle powodowane najczęściej przez stany zapalne nerwów obwodowych;
- niską wydolność krążeniową.
Odwiedź salon masażu w Lublinie
Jakie przeciwwskazania nie pozwalają masować kręgosłupa?
Masaż klasyczny kręgosłupa i inne jego stosowane odmiany, skutecznie niwelują ból, lecz nie każdy może z tego skorzystać. Istnieją sytuacje, gdy masowanie pleców, zwłaszcza ich dolnego odcinka jest wręcz stanowczo zakazane, a najistotniejsze przeciwwskazania, jakie pacjent musi bezwzględnie wziąć pod uwagę, to:
- krwiaki i siniaki na skórze;
- stany zapalne i podwyższona temperatura ciała;
- żylaki i miażdżyca;
- nieleczone nadciśnienie tętnicze;
- osteoporoza i wrodzona łamliwość kości;
- stany bezpośrednio po zwichnięciach, złamaniach i zabiegach operacyjnych;
- kamica nerkowa;
- rany, podrażnienia, owrzodzenia i obrzęki skórne;
- nowotwory i choroby krwi;
- ciąża, zwłaszcza pierwszy trymestr, a kobieta w ciąży zawsze powinna skonsultować przeprowadzenie masażu z lekarzem;
- menstruacja.
W jaki sposób przygotować się do masażu?
Do rozmasowania kręgosłupa warto użyć wielu technik, nie tylko tych, pochodzących z typowego masażu klasycznego. Równie dobrze sprawdzi się tu masaż balijski albo równie popularny masaż tajski, szczególnie gdy przeprowadza się go z użyciem gorącego olejku o właściwościach leczniczych albo gorących kamieni układanych w newralgicznych częściach ciała. Jeśli chodzi o to, w jaki sposób przygotować się do masażu, to przede wszystkim nie wolno jeść godzinę przed zabiegiem, trzeba koniecznie wziąć prysznic i założyć lekką, komfortową bieliznę.
Sprawdź, co oferuje salon masażu w Krakowie
Które techniki masażu na ból pleców wykorzystuje fizjoterapeuta?
Podczas masażu należy leżeć na brzuchu z rękoma wyciągniętymi wzdłuż ciała, rehabilitant zaczyna swoją pracę od wywiadu z osobą masowaną, która musi powiedzieć o swoich ewentualnych dolegliwościach, a jeśli chodzi o używane techniki, to plecy i okolice kręgosłupa można głaskać, rozcierać, ugniatać z różną siłą, uciskać czy oklepywać. Inne techniki polegają na uderzaniu rękoma, dłońmi, a nawet przedramionami, a wszystko to ma na celu rozluźniać spięte mięśnie oraz tkanki miękkie i odprężać. Jeden masaż zazwyczaj nie daje pełni oczekiwanych efektów, chociaż już świetnie działa, lecz zdecydowanie warto go powtórzyć, najlepiej decydując się na serię 10 zabiegów.
Jakie są lecznicze efekty masażu kręgosłupa?
Warto w kilku podpunktach podsumować wpływ fachowo przeprowadzonego delikatnego masażu leczniczego na stan kręgosłupa, a specjaliści w tej dziedzinie wskazują przede wszystkim na:
- działanie relaksacyjne, a masaż pozwala w pełni się rozluźnić i odprężyć;
- poprawę krążenia krwi i limfy, niezbędne do prawidłowego natlenienia i odżywienia wszystkich komórek organizmu;
- wpływ na nerwy, a masaż pobudza układ nerwowy do większej aktywności;
- łagodzenie dolegliwości bólowych;
- rozluźnienie napiętych mięśni, stawów i ścięgien;
- redukcję nadmiaru tkanki tłuszczowej;
- przyspieszenie regeneracji po dużym wysiłku fizycznym;
- wzmocnienie funkcjonowania układu odpornościowego;
- poprawa pracy innych układów i organów wewnętrznych.
Salon masażu Stare Babice – co oferuje?