Jednym z zabiegów często wykonywanych w renomowanych salonach masażu jest drenaż limfatyczny oddziałujący bezpośrednio na naczynia limfatyczne, czyli układ chłonny, nazywany także masażem limfatycznym. Tego typu masaż uciskowy nie tylko poprawia przepływ limfy, ma również inne korzyści zdrowotne, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na jego odmianę wykonywaną z pomocą specjalnych mankietów napełnionych sprężonym powietrzem i uciskających kończyny dolne lub górne, znaną jako masaż pneumatyczny, masaż uciskowy, albo presoterapia.
Na czym polega tradycyjny drenaż limfatyczny?
Tradycyjnie wykonywany drenaż limfatyczny, masaż robiony siłą rąk profesjonalnego fizjoterapeuty, ma na celu poprawę przepływu chłonki, przede wszystkim jej cyrkulacji i odprowadzenie z miejsc ciała, w których zbiera się jej nadmiar. Zawsze zaczyna się od części ciała położonych najdalej od mięśnia sercowego, czyli kończyn dolnych i górnych, masując ciało zgodnie z ułożeniem naczyń limfatycznych. Zalet pobudzenia krążenia limfy oraz krwi nie da się zlekceważyć, odczuje je pozytywnie praktycznie cały osłabiony organizm.
Główne wskazania do przeprowadzenia masażu pneumatycznego BOA
Masaż pneumatyczny BOA jest jeszcze skuteczniejszy, intensywniej oddziałujący nie tylko na naczynia limfatyczne czy krwionośne, ale i na inne części ciała. Istnieje kilka podstawowych wskazań do jego przeprowadzenia. Dokładne informacje możemy uzyskać podczas wizyty w salonie oferującym tego typu usługi, a najczęściej wykonuje się tego typu masaż limfatyczny w przypadku, gdy narzekamy na takie dolegliwości jak:
- obrzęki, przede wszystkim na nogach;
- niewydolność żylna;
- uczucie ciężkich nóg;
- zastoje płynów w tkankach;
- zaburzenia przepływu krwi i chłonki;
- odczuwanie bólu nóg ze względu na wykonywanie pracy stojącej;
- cellulit oraz siniaki;
- silnie widoczne blizny na skórze;
- nadwaga lub otyłość;
- osłabienie mięśni np. po przebytych urazach;
- schorzenia zwyrodnieniowe stawów;
- choroba niedokrwienna nóg;
- neuralgia i neuropatia;
- choroba Reynauda, czyli nawracające silne skurcze naczyń obwodowych, przede wszystkim rąk.
Sprawdź ofertę salonu masażu w Rzeszowie
Na czym polega masaż pneumatyczny, czyli presoterapia?
Masaż pneumatyczny jest zabiegiem, który wykonuje się za pomocą specjalnych mankietów uciskowych zakładanych na kończyny dolne lub górne, w zależności od potrzeby, i wykorzystaniu urządzenia do masażu napełniającego mankiety sprężonym powietrzem pod odpowiednim ciśnieniem. Komory rękawa napełniane są powoli, dzięki czemu wytwarza się ucisk przesuwający się w sekwencjach naprzemiennie, płynnie lub stopniowo wzdłuż danej kończyny i odbywa się w kierunku serca. Masaż pneumatyczny przeważnie nie jest bolesny, lecz niekiedy może powodować nieprzyjemne uczucie ucisku, jeśli ręce lub nogi są zbyt opuchnięte. Musi też przebiegać zgodnie z ułożeniem naczyń limfatycznych i położeniem najbliższych węzłów chłonnych.
Oferta salonu masażu Stare Babice
Jakie efekty działania ma masaż limfatyczny nóg i rąk?
Masaż pneumatyczny zapewnia nie tylko lepsze krążenie w układzie limfatycznym, skutecznie wspiera także inne układy i narządy wewnętrzne ludzkiego organizmu, jest także formą masażu relaksacyjnego, takiego jak tajski lub balijski. Warto docenić najważniejsze zalety płynące z poddania się temu rodzajowi masażu limfatycznego, takie jak:
- poprawa krążenia krwi w organizmie człowieka;
- pobudzenie krążenia chłonki, która warunkuje mniejsze gromadzenie i prawidłowy odpływ zbędnych produktów przemiany materii z tkanek ciała;
- wspomaganie leczenia pourazowych zmian narządów ruchu;
- usprawnienie i przyspieszenie metabolizmu;
- zapobieganie powstawaniu niedoskonałości skórnych;
- przeciwdziałanie gromadzeniu się nadmiaru płynów w organizmie;
- zmniejszenie ryzyka powstania niebezpiecznych nawet dla życia zatorów i zakrzepów żylnych;
- działanie wyszczuplające, pozwalające wydajniej spalać tkankę tłuszczową i modelować sylwetkę;
- ujędrnienie i poprawa elastyczności skóry.
Które przeciwwskazania uniemożliwiają przeprowadzenie masażu uciskowego?
Zanim udamy się do wybranego salonu, warto wcześniej zapoznać się z listą przeciwwskazań do drenażu limfatycznego, przede wszystkim masażu pneumatycznego. Jest ona niestety dosyć długa, a biorąc pod uwagę już same przeciwwskazania do drenażu limfatycznego, przed jego wykonaniem często konieczna jest wizyta u lekarza, który będzie mógł przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem, a następnie wykluczyć lub potwierdzić jego wątpliwości.
Można też wcześniej skonsultować się ze specjalistą od presoterapii, który powie nam, dla kogo masaż pneumatyczny będzie w stu procentach bezpieczny, a podstawowe przeszkody uniemożliwiające jego przeprowadzenie to:
- ciąża, i to wszystkie trymestry, a nie tylko pierwszy, jak w przypadku masażu tajskiego czy masażu balijskiego:
- zaburzenia miesiączkowania;
- stany zapalne wewnątrz organizmu objawiające się wysoką temperaturą;
- choroby serca i układu krążenia, takie jak np. nadciśnienie tętnicze, zakrzepica żył głębokich czy ostra zakrzepica żylna;
- wrodzone wady serca;
- wszczepione metalowe implanty, protezy stawu biodrowego i rozrusznik serca;
- niewyleczone choroby zakaźne, np. gruźlica;
- neuropatia dające silne objawy;
- padaczka;
- niektóre choroby oczu np. jaskra;
- niewydolność nerek lub wątroby;
- choroby skóry, egzema, łuszczyca czy trądzik ropny;
- trudno gojące się rany i owrzodzenia skórne.
Odwiedź salon masażu w Krakowie