Skip to content Skip to footer

Masaż sportowy – czym różni się od masażu klasycznego?

Wiele osób uprawiających, wyczynowo lub amatorsko, różne dyscypliny sportu, narzeka na kontuzje, które wymagają zastosowania odpowiednich metod przywracających pełnię sprawności fizycznej. Mimo takiego ryzyka warto zadbać o codzienną dawkę wysiłku fizycznego przynoszącego liczne korzyści zdrowotne, pozwalającego poprawić kondycję i rozbudować mięśnie. Po intensywnym wysiłku warto jednocześnie zadbać o regenerację, a dobrym sposobem odnowy biologicznej jest masaż sportowy powysiłkowy, rodzaj skutecznej fizjoterapii.

Czym jest masaż sportowy, element odnowy biologicznej?

masaż sportowy nóg

Licznych zalet regeneracyjnego masażu nie da się zbagatelizować, zanim jednak się na niego zdecydujemy, warto dowiedzieć się, czym właściwie jest masaż sportowy wykonywany przez wykwalifikowanego masażystę o wiedzy i umiejętnościach popartych certyfikatami. Masaż sportowy bazuje na technikach masażu klasycznego, mających przynieść określone efekty lecznicze, lecz jest wykonywany zazwyczaj nie na całej powierzchni ciała, ale na określonej, wymagającej takiej terapii, grupie mięśniowej.

Jest to często wykorzystywany element odnowy biologicznej sportowca, forma masażu regeneracyjnego, szczególnie polecana osobom uprawiającym sport i wymagającym szybkiej regeneracji mięśni, które mogą ulec np. naciągnięciu po intensywnym wysiłku fizycznym. Oferuje go wiele salonów masażu i mogą z nich skorzystać nie tylko profesjonalni sportowcy.

Salon masażu w Rzeszowie – co ma dla Ciebie

Masaż klasyczny, a masaż sportowy – jakie są różnice między tymi formami fizjoterapii?

Masaż sportowy jest rodzajem masażu wywodzącym się z najbardziej znanych technik masażu klasycznego oraz masażu szwedzkiego, lecz mimo pewnych podobieństw, istnieją zasadnicze różnice między nimi. Dlatego warto poznać oba, aby móc podjąć przemyślaną decyzję, jaki będzie dla nas najskuteczniejszy i pozwoli szybko wrócić do pełni formy wszystkim osobom aktywnym fizycznie.

Masaż klasyczny

Jest to najstarszy znany ludzkości sposób masowania ciała, którego korzenie sięgają nawet kilku tysięcy lat wstecz i przez stulecia ulegał wielu modyfikacjom, aż osiągnął postać, jaką znamy obecnie. Z jego technik korzystają różne odmiany masaży, tajski, balijski i właśnie sportowy. Masażysta może, w zależności od rodzaju masażu, używać dłoni, przedramion, a nawet łokci oraz stóp i w ten sposób ugniatać, rozcierać, uciskać i oklepywać ciało w celu rozgrzania i rozluźnienia nadmiernie napiętych mięśni.

Masaż sportowy

Podstawową różnicą odróżniającą sportowy masaż powysiłkowy, jest siła, z jaką masażysta oddziałuje na ciało, większa niż w przypadku masażu klasycznego, intensywniejszy nacisk na wspomniane określone części ciała. Zwiększona, głębsza stymulacja tkanki mięśniowej niesie ze sobą przede wszystkim przyspieszenie regeneracji mięśni i zazwyczaj wykonywana jest w przerwie pomiędzy zawodami lub kolejnymi treningami pozwalającymi przygotować się do nich. Pozwala zmniejszyć zmęczenie po intensywnym wysiłku fizycznym i uniknąć jego negatywnych skutków mogących stać się przyczyną poważnych kontuzji, zwłaszcza układu ruchu, którym lepiej zawczasu zapobiegać.

Odwiedź salon masażu w Starych Babicach

Jakie są rodzaje masażu sportowego?

Skoro wiemy już, czym różni się masaż sportowy od swojego klasycznego odpowiednika, trzeba dowiedzieć się, jakie są rodzaje masaży sportowych, które możemy podzielić na kilka odrębnych kategorii, a zastosowanie znajdują między innymi takie jak:

Masaż sportowy startowy

Jak sama nazwa wskazuje wykonywany krótko przed startem np. w uprawianej dyscyplinie zawodów sportowych. Jest błyskawiczny i bardzo intensywny, rozgrzewający więzadła, mięśnie i stawy, przygotowujący je do zwiększonego wysiłku fizycznego. Masaż startowy wykonuje się około 4 minuty przed rozgrzewką i stanowi zawsze jej uzupełnienie.

Masaż sportowy treningowy

Który powinno się wykonać przed każdym zaplanowanym intensywnym treningiem, dzięki czemu odczuwalnej poprawie ulegnie kondycja i wydolność fizyczna organizmu. Masaż treningowy trwa od 30 do nawet 60 minut, polega na intensywnym rozcieraniu i ugniataniu przede wszystkim tych grup mięśni, które w danym dniu będą trenowane lub poddane największemu wysiłkowi. Takie zabiegi pozwalają utrzymać sportowca w gotowości do startu i ponownie redukują możliwość wystąpienia bolesnych kontuzji.

Masaż sportowy podtrzymujący, czyli masaż kondycyjny

Ta specyficzna odmiana masażu sportowego ma na celu utrzymanie wysokiej sprawności fizycznej w czasie dłuższych przerw pomiędzy kolejnymi startami w zawodach, zapobiec jej spadkom sięgającym nawet kilkudziesięciu procent. Pozwala podtrzymać elastyczność mięśni, zwiększyć możliwości ruchowe i kondycję organizmu, zabezpieczyć przed możliwością kontuzji. Trwa przeważnie około 45 minut i wykonuje się go przeważnie codziennie albo co drugi dzień.

Masaż regeneracyjny, czyli powysiłkowy

Ten typ masażu, znanego także jako masaż restytucyjny, wykonywany po treningu i zawodach sportowych, także jest elementem przygotowania sportowca do zawodów. W tym przypadku do zadań masażu sportowego należy przyśpieszenie regeneracji mięśni i zapobieżenie w ten sposób bolesnym zakwasom. Jednocześnie pozwala poprawić krążenie i wzmocnić układ nerwowy, poprawia metabolizm i uważa się go za trzy razy bardziej skuteczny od innych, typowych form wypoczynku.

Salon w Lublinie – jakie masaże oferuje

Kto powinien skorzystać z technik masażu sportowego?

masaż sportowy ramion

Osoby aktywne fizycznie, uprawiające jakąś dyscyplinę sportu, bardzo często stykają się z nadmiernym przeciążeniem mięśni, kości i stawów, co może skończyć się mniej lub bardziej poważną kontuzją. Właśnie dla nich jest przeznaczony masaż sportowy poprawiający ogólną sprawność, wydajność i kondycję fizyczną organizmu. Wskazany jest dla osób narzekających na przetrenowanie, nerwobóle, naciągnięte mięśnie i ścięgna, przemęczenie i skutki stresu.

Poprzez masaż można utrzymać dobrą formę, przydatną nie tylko na zawodach sportowych, ale i w codziennym życiu, jego celem jest jak najszybsze przywrócenie równowagi organizmu, jaką miał przed wysiłkiem. Inne zalety, wskazywane przez ekspertów, które warto podsumować, to:

  • zachowanie pełnej sprawności po zakończeniu cyklu treningowego;
  • lepsza ochrona przed możliwością wystąpienia kontuzji i urazów;
  • rozluźnienie i rozciągnięcie nadmiernie napiętych mięśni;
  • szybsza regeneracja organizmu po wysiłku;
  • brak odczuwania skutków ewentualnego przetrenowania;
  • lepsze dotlenienie wszystkich komórek organizmu, dzięki temu, że masaż sportowy poprawia krążenie krwi;
  • lepsze przyswajanie substancji odżywczych dostarczanych wraz z pożywieniem lub suplementami diety;
  • wyciszenie i uspokojenie skołatanych nerwów, działanie łagodzące negatywne skutki stresu.

Czy w każdym przypadku można wykonywać masaż sportowy?

Mimo niewątpliwych i bezdyskusyjnych zalet, jakie daje fachowo przeprowadzona dowolna odmiana intensywnego masażu sportowego, nie jest on zalecany dla każdego. Zanim się na niego zdecydujemy, powinniśmy wcześniej poznać istotne przeciwwskazania, można też skonsultować przeprowadzenie masażu ze specjalistą, a do tych przeszkód, które koniecznie należy uwzględnić, zaliczamy:

  • choroby skóry objawiające się ranami, owrzodzeniami i obrzękami;
  • podwyższoną skłonność do krwotoków;
  • nieuregulowane nadciśnienie tętnicze;
  • choroby zakaźne i nowotworowe;
  • schorzenia układu pokarmowego, przede wszystkim wrzody żołądka lub dwunastnicy;
  • osteoporoza;
  • podwyższona temperatura ciała mogąca zwiastować rozwijający się stan zapalny;
  • stan bezpośrednio po zwichnięciach, złamaniach lub zabiegach chirurgicznych.

Oferta salonu masażu w Krakowie

Leave a comment