Skip to content Skip to footer

Masaż stemplami ziołowymi – oparta na tajskiej tradycji terapia dla ciała i psychiki

Zakorzeniony w tradycji tajskiej masaż stemplami ziołowymi to wyjątkowa technika zawierająca elementy aromaterapii, akupresury, terapii cieplnej, ziołolecznictwa i klasycznego masażu. Dzięki ich unikalnemu połączeniu masaż stemplami zapewnia szeroką gamę korzyści dla ciała i psychiki. Ziołowe stemple, wypełnione kompozycją starannie dobranych ziół, są podgrzewane przed aplikacją, co maksymalizuje ich działanie. Istnieje kilka rodzajów masażu stemplami, w tym masaże tajskie i ajurwedyjskie. Poszczególne warianty różnią się pod względem kompozycji ziół i techniki masowania. Jak wygląda masaż stemplami?

Masaż stemplami ziołowymi – czym jest i skąd się wywodzi?

Masaż stemplami ziołowymi to starożytna technika terapeutyczna pochodząca z Tajlandii. Ma na celu przywrócenie równowagi energetycznej w organizmie, niwelację dokuczliwych dolegliwości i kompleksową poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego.

Podstawą tej metody są specjalne stemple, czyli bawełniane sakiewki wypełnione mieszanką ziołową. Sakiewki mają kulisty kształt i wyposażone są w charakterystyczną rączkę. Taka budowa stempli ułatwia aplikację na ciało i wykonywanie odpowiednich ruchów przez masażystę. Aby w pełni wykorzystać dobroczynne właściwości ziół, przed zastosowaniem stemple są podgrzewane.

W trakcie masażu uwalniane są olejki eteryczne i inne związki aktywne ziół. Przenikają one przez skórę, wywierając kojący i leczniczy wpływ na organizm. Podczas masażu unosi się zapach ziół, który wprowadza pacjenta w stan odprężenia.

Masaż wykonywany jest przez doświadczonych terapeutów, którzy precyzyjnie stymulują odpowiednie punkty na ciele, poprawiając tym samym przepływ energii w organizmie. Masaż stemplami, łącząc w sobie elementy wielu terapii, gwarantuje liczne pozytywne efekty dla całego ciała, w tym: regenerację, odmłodzenie, redukcję bólu, poprawę stanu skóry, polepszenie samopoczucia oraz zażegnanie stresu i zmęczenia.

Sprawdź szeroką paletę masaży orientalnych – salon masażu Warszawa

Tajski masaż stemplami ziołowymi

tajski masaż stemplami ziołowymi

Masaż tajski stemplami ziołowymi łączy elementy tradycyjnego masażu tajskiego z fitoterapią wykorzystującą leczniczą moc ziół. Specjalne kompresy wypełnione mieszanką ziół są odpowiednio podgrzane, a następnie zaaplikowane na całe ciało.

Ciepło stempla pozwala na rozluźnienie skóry i pobudzenie w niej krążenia, co z kolei skutkuje głębokim, intensywnym przenikaniem składników ziół do tkanek.

Tajski masaż ciała stemplami polega głównie na uciskaniu poszczególnych obszarów ciała i przetaczaniu stempli po skórze. Wykonując odpowiednie ruchy rozgrzanymi ziołowymi sakiewkami, masażysta rozciąga stawy, rozbija punkty spustowe i efektywnie rozluźnia spięte mięśnie, docierając nawet do głębokich partii ciała. Zawarte w stemplach zioła dodatkowo uśmierzają ból. Ten intensywny masaż to prawdziwa ulga dla zmęczonych, obolałych mięśni, powięzi, ścięgien i więzadeł.

Co warto dodać, dzięki dobroczynnym właściwościom ziół, masaż tajski stemplami niweluje stany zapalne. Dlatego jest polecany osobom borykającym się z infekcjami, przewlekłym zapaleniem zatok, problemami ze strony układu oddechowego, reumatyzmem. Ponieważ tajski masaż stemplami działa uelastyczniająco, a zarazem relaksująco, jest to idealne rozwiązanie dla osób szukających skutecznej terapii dla zmęczonego i obolałego ciała.

Profesjonalny masaż tajski wykonasz tutaj: masaż tajski Kraków

Ajurwedyjski masaż stemplami ziołowymi

ajurwedyjski masaż stemplami ziołowymi

Podczas gdy tajski masaż stemplami koncentruje się na łagodzeniu bólu mięśni i poprawie krążenia, ajurwedyjski masaż ziołowymi stemplami kładzie nacisk na relaksację, głębokie rozluźnienie oraz przywrócenie homeostazy i usprawnienie pracy całego organizmu.

Ajurwedyjski masaż stemplami ziołowymi (Kizhi) wywodzi się z tradycyjnej medycyny indyjskiej, czyli ajurwedy. Istnieje kilka rodzajów masażu ajurwedyjskiego stemplami, w tym: Navarakizhi, Elakizhi, Podikizhi i Udvartana. Każdy z tych rodzajów wykorzystuje zioła w innych formach (np. suszone, świeże) oraz nieco inne kompozycje roślin.

W masażu Kizhi stosowane są rozgrzane na parze stemple wypełnione specjalnie dobranymi ziołami i przyprawami o działaniu przeciwbólowym, rozkurczającym, uelastyczniającym i innych właściwościach prozdrowotnych.

Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje ajurwedyjskiego masażu stemplami?

  • Navarakizhi – wykorzystuje zarówno zioła, jak i ryż oraz mleko, które sprawiają, że masaż jest mocno relaksujący, a zarazem bardzo odżywczy dla skóry. Masaż ten skutecznie niweluje zmęczenie i działa rewitalizująco na ciało i umysł.
  • Elakizhi – korzysta ze świeżych liści i świeżego ziela roślin leczniczych. Intensywnie detoksykuje ciało, poprawia przemianę materii, energetyzuje, a jednocześnie pomaga w łagodzeniu napięcia mięśniowego, przeciwdziała drętwieniu i niweluje sztywność stawów.
  • Podikizhi – jest to masaż z użyciem suszonych, rozdrobnionych ziół. Wzmacnia i uelastycznia mięśnie oraz przyspiesza odnowę struktur stawowych po urazach. Jest skuteczny w przypadku uczucia ciężkości kończyn dolnych, bólów i obrzęków. Wspomaga też proces modelowania sylwetki.
  • Udvartana – masaż pudrami ziołowymi silnie pobudzający krążenie krwi i limfy. Wspomaga redukcję nadmiaru płynów z ciała, niweluje cellulit, usprawnia proces redukcji wagi i rzeźbienia sylwetki. Poprawia też ruchomość stawów.

Podczas masażu ajurwedyjskiego stemplami osoba masowana odczuwa przyjemne ciepło, które nasila efekt relaksacji oraz wspomaga leczenie różnych dolegliwości. Co ciekawe, stemple nie tylko działają terapeutycznie, ale też dostarczają skórze korzystnych składników odżywczych, przez co zostaje ona kompleksowo zrewitalizowana.

Regularne sesje ajurwedyjskiego masażu stemplami przynoszą ulgę w bólu, poprawiają elastyczność mięśni, uodporniają na zmęczenie fizyczne i psychiczne oraz polepszają ogólną kondycję zdrowotną.

Sprawdź wyjątkowe efekty masażu ajurwedyjskiego: masaż ajurwedyjski Rzeszów

Jakie zioła używane są w stemplach?

W masażu stemplami ziołowymi przeważnie stosuje się drogocenne zioła o właściwościach odprężających, antystresowych, łagodzących bóle mięśni, poprawiających krążenie krwi, a także wykazujących działanie przeciwzapalne i rozgrzewające.

Często używane zioła w masażu stemplami to:

  • Eukaliptus – ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, wspomaga układ oddechowy, energetyzuje i odświeża.
  • Imbir – znany jest ze swoich właściwości rozgrzewających, skutecznie łagodzi bóle mięśni i stawów.
  • Kafir czyli tajska limonka – działa relaksacyjnie, odświeżająco, antyseptycznie, przeciwzapalnie i przeciwbólowo.
  • Kminek – zmniejsza napięcie mięśni gładkich, przyspiesza regenerację skóry i łagodzi podrażnienia.
  • Kamfora – działa silnie przeciwzapalnie i rozgrzewająco, pomaga w redukcji bólu, jest niezwykle pomocna w przypadku bólu mięśni, stawów, nerwobólów i reumatyzmu.
  • Cynamon – zawiera związki poprawiające krążenie, rozgrzewające, przeciwbólowe i przeciwbakteryjne.
  • Gałka muszkatołowa – ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, wspomaga leczenie stanów zapalnych. Działa orzeźwiająco i dodaje energii.
  • Trawa cytrynowa – poprawia przemianę materii, łagodzi napięcie mięśniowe. Jej świeży zapach działa uspokajająco i odprężająco.
  • Szałwia – wykazuje działanie przeciwzapalne i antyseptyczne, przyspiesza procesy regeneracji, niweluje dolegliwości stawowe, rozluźnia spięte mięśnie.
  • Lawenda – jest znana z właściwości uspokajających i relaksujących. Redukuje stres, niepokój i napięcie nerwowe. Pomaga zwalczać bóle głowy.
  • Mięta – chłodzi i odświeża skórę, orzeźwia umysł. Jednocześnie działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Efekty działania masażu gorącymi stemplami ziołowymi

masaż stemplami ziołowymi

Masaż gorącymi stemplami ziołowymi oddziałuje zarówno na skórę, jak i na tkankę mięśniową i łączną, dając szerokie spektrum korzyści zdrowotnych i terapeutycznych. Działa też kojąco na układ nerwowy, poprawia samopoczucie i zwalcza stres.

Najważniejsze efekty masażu stemplami to:

  • rozluźnienie mięśni,
  • głęboki relaks,
  • poprawa krążenia, lepsze zaopatrywanie tkanek w tlen i składniki odżywcze,
  • walka z cellulitem poprzez usprawnienie przepływu limfy i eliminację nadmiaru wody z ciała,
  • detoksykacja organizmu,
  • usuwanie złogów i zbędnych produktów przemiany materii z organizmu,
  • łagodzenie bólu mięśni i stawów,
  • redukcja stanów zapalnych,
  • poprawa elastyczności skóry (masowanie skóry ciepłymi ziołowymi kompresami sprawia, że duże ilości cennych składników przedostaje się do jej wnętrza),
  • stymulacja układu odpornościowego, skuteczniejsza walka z infekcjami,
  • wzrost energii,
  • eliminacja napięć w mięśniach,
  • poprawa nastroju.

Kiedy polecany jest masaż stemplami?

Masaż stemplami ziołowymi jest szczególnie rekomendowany:

  • osobom zmagającym się ze stresem i napięciem nerwowym,
  • osobom chcącym zredukować cellulit lub schudnąć,
  • osobom cierpiącym na ból i sztywność stawów i borykającym się z dolegliwościami mięśniowymi (takim jak bóle mięśni i skurcze mięśni),
  • osobom zmagającym się z chorobami dróg oddechowych, migrenami, problemami ze snem, dolegliwościami trawiennymi i problemami z krążeniem,
  • osobom przepracowanym, zmagającym się ze zmęczeniem fizycznym i psychicznym, chcącym się wyciszyć i mocno zrelaksować po ciężkim dniu.

Przeciwwskazania do masażu stemplami ziołowymi

Masaż stemplami ziołowymi, choć zapewnia wiele korzyści zdrowotnych, nie jest wskazany dla osób z pewnymi schorzeniami. Osoby z żylakami powinny unikać tego typu terapii, gdyż duża ilość ciepła w połączeniu z naciskiem może pogorszyć ich stan. Co więcej, osoby mające problemy z krzepliwością krwi nie powinny korzystać z masażu stemplami ziołowymi, może on bowiem prowadzić do poważnych komplikacji. W przypadku jakichkolwiek chorób zaleca się skonsultowanie z lekarzem przed przystąpieniem do masażu.

Leave a comment