Skip to content Skip to footer

Czy olejek do masażu może uczulać ?

Olejek to nieodłączny element wielu rodzajów masaży. Jego rozprowadzenie na skórze ułatwia masażyście wykonywanie chwytów, przypisanych danej technice. Równocześnie to niezapomniane doznania aromatyczne dla masowanego i realny, zależny od rodzaju wybranego preparatu, wpływ na kondycję jego skóry. Z czego składają się oleje do masażu i czy mogą wywoływać reakcje alergiczne? 

Olejki do masażu – szeroki wybór

Na rynku dostępna jest szeroka oferta olejów do masażu, których dobór zwykle uzależniony jest od właściwości i zapachu, którym się charakteryzują. Tym sposobem wyróżnić możemy m.in. produkty o przeznaczeniu relaksacyjnym, odżywczym, rozgrzewającym czy antycellulitowym. To także rozliczne kompozycje zapachowe, które kojarzone są z wyciszeniem, ukojeniem nerwów czy stymulowaniem. Te, stosowane zwykle podczas masaży relaksacyjnych i rytuałów, realnie wpływają na samopoczucie klienta oraz wzmagają efekt masażu. Istnieją oczywiście także bezwonne olejki do masażu, które często używane są w zabiegach fizjoterapeutycznych, w których pełnią głównie funkcje poślizgowe. 

Olejek do masażu – skład 

Podstawą każdej, tego rodzaju substancji, jest olej nośnikowy, znany także jako bazowy, w którym rozpuszczają się pozostałe elementy. Uzyskiwany z tłoczonych na zimno roślin, pozwala zachować maksymalną ilość substancji odżywczych. Zwykle zabiegowi temu poddaje się kwiaty, owoce, ich pestki, orzechy czy nasiona. Do najczęstszych substancji bazowych olejków do masażu należą awokado, winogrona, morele czy jojoba. Uzupełnione o olejki eteryczne lub inne preparaty roślinne, tworzą olej do masażu, który posiada liczne składniki odżywcze i pozytywnie oddziałuje na skórę człowieka.   

Czy olej do masażu może uczulać?

Tak, jak w przypadku stosowania każdej substancji kosmetycznej, olejki do masażu w rzadkich przypadkach również mogą wywoływać reakcje alergiczne. Zwykle przyczyną uczuleń są składniki chemiczne zawarte w olejach – np. linalol i limonen. Kluczowe dla zminimalizowania ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej jest więc wybieranie tych olejów, które mają naturalny skład. Jeśli jesteś alergikiem, dopytaj w swoim gabinecie masażu, czy stosowany olej w 100% składa się z ziół, kwiatów czy korzeni drzew, które wywołują znacznie mniej uczuleń niż te, bazujące na sztucznych preparatach. Równocześnie wykazują one rozliczne właściwości odżywcze, które pozytywnie wpływają na nasze ciało, nawilżając i dostarczając skórze wartościowych składników.

Jak zmniejszyć ryzyko uczulenia?

Renomowane gabinety masażu bazują na preparatach maksymalnie naturalnych, które zmniejszają ryzyko wystąpienia uczulenia. Równocześnie jednak nie można zupełnie wyeliminować prawdopodobieństwa wystąpienia reakcji alergicznej – dokładnie tak samo, jak w przypadku stosowania kosmetyków. Jeśli jesteś alergikiem, przez rozpoczęciem zabiegu, upewnij się czy nie będą stosowane do niego preparaty zawierające alergeny. Możesz zweryfikować razem z masażystą datę ważności i skład specyfiku. Pamiętaj, także by nie umawiać się na masaż kiedy masz problemy dermatologiczne, stany zapalne skóry lub rany – stosowanie wówczas olejków i wykonywanie zabiegów może skutkować pogorszeniem stanu infekcji, a nawet rozprowadzeniem jej. Jesteś alergikiem i masz obawy czy olej stosowany w masażu nie uczuli Cię? Udaj się do gabinetu wcześniej i poproś pracownika o wykonanie próby uczuleniowej. Jeśli w ciągu 12 godzin nie wystąpi zaczerwienienie i swędząca wysypka, możesz mieć pewność, że preparat jest dla Ciebie bezpieczny.

Leave a comment