Skip to content Skip to footer

Czym jest tężnia solankowa ?

Tężnia solankowa to remedium na liczne problemy zdrowotne – korzystnie wpływa na drogi oddechowe, eliminując objawy alergii czy astmy, ale także reguluje ciśnienie krwi czy pracę tarczycy. Na czym polega moc tężni solankowej? Jak działa i jakich efektów możemy się spodziewać po jej regularnym odwiedzaniu?.

Tężnie solankowe, dotychczas spotykane niemal wyłącznie w obiektach typu SPA, coraz częściej pojawiają się także w strefach rekreacyjnych dużych miast. Zlokalizowane na powietrzu obiekty są ogólnodostępne i umożliwiają skorzystanie z dobrodziejstw tężni każdemu. Nic więc dziwnego, że pojęcie to znacznie zyskało na popularności w ostatnich latach. Czym dokładnie jest tężnia solankowa, jak działa i gdzie można skorzystać z jej dobrodziejstw?

Tężnia solankowa – słów kilka

Znane także jako gradiernie, tężnie solankowe to drewniane budowle pokryte gałązkami brzozy lub tarniny, skonstruowane z wielkich bali wbitych w ziemię. W środku konstrukcji znajduje się urządzenie do pompowania wody, które odpowiada za rozprowadzenie solanki po drewnianych witkach. To pozwala z kolei na wdychanie przez, znajdujące się w jej pobliżu, osoby powietrza bogatego w mikroelementy, które generowane są przez specyficzny, panujący w okolicy tężni klimat. Co ciekawe, powietrze w tężni jest bogate przede wszystkim w jod, magnez, brom, wapń, potas, sód i żelazo, a swoim składem przypomina to, spotykane nad morzem.

Jak poprawnie korzystać z tężni solankowej ?

Badania wskazują, że godzinna inhalacja powietrzem z tężni solankowej może dostarczyć naszemu organizmowi takie ilości jodu, co 3-dniowy pobyt nad polskim morzem. Jak z niej korzystać, by uzyskać najlepsze efekty? Idealnie jest odwiedzać ją w ciepłe i słoneczne dni. Równocześnie dobrze, jeśli pogoda jest wietrzna – wówczas solanka najbardziej intensywnie roznosi się po okolicy i pozwala na właściwe jej przyswajanie. Sam pobyt w tężni powinien trwać jednorazowo około godziny – choć przy większym – 15 min. to absolutne minimum, a wizyty w niej powinny być regularne. Dla lepszych efektów inhalacji warto także w jej trakcie ruszać się  – wykonując np. spokojny marszobieg, który pobudza krążenie krwi i przyspiesza rozprowadzanie wdychanych mikroelementów po organizmie.  Co istotne – obecnie z tężni solankowej można korzystać także zimą, z uwagi na panujące wówczas stosunkowo wysokie temperatury. Z kolei w przypadku tężni typu zamkniętego, w które wyposażony jest każdy z salonów HATI, z tężni można korzystać przez cały rok, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych.

Dlaczego warto korzystać z tężni solankowych ?

Tężnia solankowa to nie tylko skuteczny sposób na dostarczenie organizmowi mikroelementów, ale także wdychanie jakościowego powietrza, niestety niedostępnego w wielu miastach w Polsce, szczególnie w sezonie grzewczym. Z jej pomocą możesz więc zregenerować błony śluzowe górnych dróg oddechowych – jeśli na co dzień oddychasz powietrzem pełnym smogu czy tytoniowego dymu. Inhalacje w tężni solankowej są także zalecane alergikom, astmatykom i osobom, które posiadają przewlekłe problemy z nieżytem nosa. Z uwagi na dużą zawartość jodu w mikroklimacie panującym w tężni solankowej, powinny z niej korzystać także osoby, które cierpią na choroby tarczycy oraz kobiety w ciąży i nastolatki w okresie dojrzewania. Zawarty w solance wapń pozytywnie przekłada się na kościec, pracę serca oraz zwalczanie nadciśnienia tętniczego. Dostarczane z nią żelazo podnosi z kolei odporność oraz niweluje uczucie zmęczenia.

Czy z uwagi na swoje liczne właściwości prozdrowotne można uznać, że tężnia solankowa jest dla każdego? Niestety, nie dla wszystkich wskazane są tego rodzaju inhalacje – powinny unikać jej osoby z nadczynnością tarczycy, osoby odnotowujące niskie ciśnienie krwi oraz te, chorujące na chorobę wieńcową. Przeciwwskazaniem do wizyt w tężni jest także niedawno przebyty zawał serca, choroba nowotworowa i gorączka.

Leave a comment