Skip to content Skip to footer

Czy masaż jest dla każdego?

Masaże możemy podzielić ze względu na ich rodzaj, warunkowany techniką, na której bazują i stosowanymi w niej produktami. Tym sposobem wyróżnić możemy te, dedykowane osobom poszukującym relaksu, rozwiązań prozdrowotnych czy planującym osiągnąć określony cel np. wyeliminować dolegliwości bólowe kręgosłupa. Ich przeznaczenie dla konkretnych grup odbiorczych jest więc jasne. Czy istnieją jednak osoby, dla których masaż jest szczególnie wskazany? Lub te, którym odradza się tego rodzaju zabiegi? 

Masaż – dla kogo?

Zastanawiając się nad tym, dla kogo wskazane są określone rodzaje masażu, warto zwrócić uwagę na ich przeznaczenie. W tym kontekście możemy mieć do czynienia z zabiegami relaksacyjnymi, które idealne będą dla osób zestresowanych, żyjących w szybkim tempie. W ofercie profesjonalnych salonów masażu znajdziemy także masaże lecznicze, dedykowane osobom z konkretnymi schorzeniami lub tym, posiadającym kontuzje lub konkretne, nadwyrężenia. Diagnozując jednak rozliczne, prozdrowotne właściwości masażu należy zauważyć, że przeznaczony jest on nie tylko dla osób już borykających się z problemami z zdrowotnymi, ale także tych, którym zależy na prowadzeniu zdrowego stylu życia i ukierunkowaniu na niego swojej codzienności. 

Masaż – w czym pomaga?

Masaż, dobrany z uwagi na swój charakter i przeznaczenie, przede wszystkim pomaga uporać się z licznymi problemami, wynikającymi z napięcia mięśni. Wpływa więc nie tylko na podniesienie poziomu zrelaksowania, ale także redukuje napięcia, skurcze, a także liczne, wynikające z nich problemy, jak bezsenność, powiązane z nią migreny, stany depresyjne, eliminuje bóle kręgosłupa oraz liczne schorzenia. To nie wszystko – może pełnić konkretną funkcję – np. ujędrnianie skóry lub wręcz przeciwnie – mieć charakter profilaktyczny i służyć przede wszystkim rozluźnieniu mięśni, co przeciwdziałać będzie z kolei przypadłościom typu bóle kręgosłupa czy głowy. Masaż jest zalecany wszystkim, którzy nie posiadają przeciwwskazań do jego wykonywania. Szczególnie dobrze sprawdzi się u osób prowadzących aktywny tryb życia, odnotowujących wzmożony wysiłek codzienny, uprawiających sport czy poszukujących wyciszenia i jakościowego relaksu. 

Masaż – przeciwwskazania

Istnieją oczywiście grupy osób, które nie powinny chodzić na masaż – zwykle przeciwwskazania tyczą się konkretnych rodzajów zabiegów – np. intensywny masaż tajski czy drenaż limfatyczny. Zestawiając jednak ogólne przeciwwskazania do korzystania z masażu można wskazać przypadłości, które eliminują możliwość korzystania z tego rodzaju zabiegów. Znajdują się wśród nich przede wszystkim nowotwory, stany zapalne w ostrym stadium, osłabienie wynikające z niedawno przebytej infekcji lub gorączka. Na masaż nie powinny udawać się także osoby, które chorują na hemofilię – w ich wypadku masaż może grozić wystąpieniem krwotoku, te z nieleczonym i niewyregulowanym nadciśnieniem oraz zaawansowaną miażdżycą. Czynnikiem wymagającym rezygnacji z zabiegu jest także ciąża – konkretniej jej pierwszy trymestr oraz niewydolność krążeniowo-oddechowa, wady serca czy zmiany dermatologiczne – np. ostre stany zapalne i infekcje skórne. 

Większość osób może jednak swobodnie korzystać z tego rodzaju zabiegów, a  ich wpływ na stan zdrowia, profilaktykę oraz samopoczucie jest zbawienny. Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się z lekarzem lub gabinetem masażu, by skonsultować możliwość wykonania u Ciebie zabiegu oraz dobrać rodzaj najlepszy dla Twojego stanu zdrowia. 

Leave a comment