Skip to content Skip to footer

Olejek do masażu i pielęgnacji ciała – zalety stosowania i na jaki się zdecydować

Różne rodzaje masaży doskonale wpływają na nasze samopoczucie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, a nic tak nie poprawia nastroju, jak relaksujący masaż wykonywany przez prawdziwego profesjonalistę, najlepiej z zastosowaniem naturalnego olejku. Powinien on charakteryzować się nie tylko głęboko odprężającym aromatem, ale i licznymi właściwościami leczniczymi, a takie wymagania spełnia naprawdę sporo olejków używanych w salonach masażu. Stosowane są nie tylko do codziennej pielęgnacji skóry, sprawdzają się także jako skuteczne remedium łagodzące objawy różnych dolegliwości, dotyczących praktycznie wszystkich części ludzkiego ciała.

Co zyskamy decydując się na leczniczy i relaksacyjny masaż całego ciała?

Zanim szerzej przedstawimy poszczególne rodzaje olejków używanych do różnych odmian masażu, powinniśmy najpierw dowiedzieć się czym właściwie jest masaż i jak szerokie korzyści daje dla osłabionego zdrowia. Masaż, praktycznie niezależnie od jego rodzaju, to często stosowany zabieg fizjoterapeutyczny polegający na mechanicznym oddziaływaniu na ciało, w celu zyskania relaksu, odprężenia i określonego działania leczniczego np. przeciwbólowego czy redukującego napięcie nerwowe. Najważniejsze zalety dla zdrowia wskazywane przez specjalistów, jakie zyskamy wybierając dowolny rodzaj masażu, balijski, tajski, ajurwedyjski czy klasyczny, to:

  • poprawa krążenia krwi i limfy, istotna dla prawidłowego odżywienia i dotlenienia komórek ciała, przede wszystkim skóry;
  • wydajniejsza praca wielu ważnych układów naszego organizmu, przede wszystkim układu krążenia, układu nerwowego czy układu trawienia;
  • prawidłowe nawilżenie i odżywienie wszystkich warstw skóry, od naskórka aż do skóry właściwej;
  • redukcja widoczności cellulitu, a w przypadku masażu twarzy również zmarszczek;
  • przeciwdziałanie starzeniu się skóry;
  • działanie kojące, pozwalające rozluźnić zbyt napięte mięśnie;
  • poprawa ruchomości powierzchni stawowych;
  • złagodzenie dolegliwości bólowych o zróżnicowanym podłożu i jednoczesna redukcja zastojów oraz obrzęków;
  • zapewnienie doskonałego nastroju psychicznego, a odpowiednio dobrany i wykonany masaż pozwala ukoić rozdygotane nerwy i zmniejszyć negatywne skutki stresu.

Zapoznaj się z ofertą salonu masażu w Rzeszowie

Czym jest naturalny olej do masażu?

aromatyczne olejki do masażu

Celowo użyliśmy zwrotu naturalny olej do masażu, bo tylko taki jest stosowany w każdym renomowanym salonie oferującym tego typu usługi. Zalet zastosowania olejków do masażu ciała nie powinno się bagatelizować, korzyści są oczywiste, wskazywane także przez profesjonalnych fizjoterapeutów i specjalistów od leczenia różnych schorzeń. Wiele olejków to produkty rzemieślnicze, robione w małych seriach, wyłącznie z roślinnych składników pozyskiwanych z ekologicznych upraw, bez żadnych konserwantów i innych szkodliwych dodatków.

W podobny sposób są produkowane równie chętnie używane oliwki do masażu dedykowane dla skóry normalnej, suchej i wrażliwej, szczególnie podatnej na podrażnienia. Olejki i oliwki dają efekt podobny do aromaterapii, cechuje je nie tylko bogaty skład sprzyjający zdrowiu, ale i piękny zapach, np. słodkich migdałów, dzięki dużej zawartości olejków eterycznych. Złożone są z oleju bazowego z dodatkami aromatycznymi i leczniczymi w postaci mieszanek ziołowych.

Które zalety olejków i oliwki do masażu warto podkreślić?

Większość olejków, których konsystencja ułatwia rozprowadzenie i masowanie ciała, można stosować praktycznie do każdego rodzaju skóry, suchej, przetłuszczającej się czy normalnej. Warto sięgnąć po nie jeśli chcemy jeszcze bardziej wzbogacać efekty uzyskiwane z masażu wykonywanegoi kolistymi ruchami pozwalającymi dokładnie rozprowadzić olejek na skórze. Zastosowanie w trakcie masażu gorącego olejku pozwala:

  • zwiększyć poziom nawilżenia skóry, przeciwdziałać w ten sposób jej nadmiernemu przesuszeniu i bolesnym podrażnieniom;
  • dostarczyć niezbędne składniki odżywiające i regenerujące skórę, w tym szczególnie potrzebną witaminę E, nie bez powodu nazywaną „witaminą młodości”;
  • stymulować produkcję dwóch najważniejszych składników skóry, kolagenu i elastyny;
  • przywrócić skórze utraconą jędrność i zmiękczać ją, dzięki czemu masowana skóra staje się jedwabista, aksamitna i zmysłowa w dotyku;
  • pozbyć się cellulitu, czyli „pomarańczowej skórki”, szpecącej zwłaszcza skórę na udach.

Sprawdź, co ma dla Ciebie salon masażu Lublin

Jakie olejki do masażu sprawdzają się najlepiej?

Wybierając olejek do ciała, należy zwrócić uwagę na jego jakość i najlepiej stosować wyłącznie kosmetyki naturalne, które rozgrzewają skórę, a i ich konsystencja pozwala je wmasować bez pozostawiania tłustych plam. Istnieje wiele rodzajów olejków do masażu skóry, lecz spośród nich najczęściej zastosowanie znajduje:

Olejek ze słodkich migdałów

Olej do masażu o zapachu migdałowym to absolutny klasyk o wyjątkowo szerokich właściwościach leczniczych, wpływający korzystnie nie tylko na skórę, ale i wiele innych aspektów zdrowotnych. Tłoczony jest na zimno z owoców migdałowca i charakteryzuje się nie tylko delikatnym zapachem, ma też bogaty skład, pełen witaminy A, witamin z grupy B, witaminy E, fosforu, magnezu, manganu, potasu i flawonoidów. Nadaje skórze miękkości, wygładza ją, sprawia, że staje się bardziej jędrna, redukuje zmarszczki i działa przeciwutleniająco.

Olej sezamowy

olejek sezamowy do masażu

Kolejny olej tłoczony na zimno z niewielkich ziarenek sezamu, o zdecydowanie najbogatszym składzie spośród innych olejków używanych do masażu. O jego właściwościach zdrowotnych i kosmetycznych decyduje między innymi witamina A, witaminy z grupy B, tiamina, ryboflawina, pirydoksyna i kwas foliowy, witamina E i K oraz takiej minerały jak cynk, fosfor i żelazo.

Trzeba również wspomnieć o obecności nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy Omega, steroli roślinnych i silnych przeciwutleniaczy. Dzięki temu olejek pachnący sezamem ma właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, zmiękczające skórę i łagodzące podrażnienia.

Masaże oferowane przez salon w Starych Babicach

Olej słonecznikowy

Kosmetyki do masażu robione na bazie oleju słonecznikowego także dają spektakularne efekty, czemu sprzyjają związki aktywne, które zawiera olej słonecznikowy. Jest przede wszystkim bogaty w kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6, fitosterole i duże ilości szczególnie korzystnej dla skóry witaminy E oraz witaminę A. Przyspiesza regenerację komórek naszego ciała, także skóry, wzmacnia naturalną odporność, nawilża skórę i działa ujędrniająco, hamuje procesy przedwczesnego starzenia, chroni przed promieniowaniem UV, łagodzi stany zapalne, reguluje pracę gruczołów łojowych, wspomaga usuwanie wolnych rodników.

Olej z pestek winogron

W profesjonalnych salonach masażu jest również używany naturalny olej z pestek winogron, także mający szerokie działanie poprawiające stan zdrowia oraz wygląd i kondycję skóry. Jego właściwości pielęgnacyjne polegają między innymi na odżywieniu skóry, szczególnie gdy doda się do niego masło shea, a w składzie ma również silne antyoksydanty, w tym witaminę E i tokoferole, kwasy organiczne oraz witaminy A, D i K. Nadaje się do każdego rodzaju skóry, redukuje trądzik i jednocześnie nie zatyka porów, przeciwdziała powstawaniu zmarszczek, łagodzi podrażnienia, nawilża skórę.

Jakie są przeciwwskazania do użycia olejków do masażu?

Masowanie ciała z pomocą wymienionych wyżej podgrzanych olejków ma tak samo pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne, jak i na samopoczucie psychiczne. Nie jest to jednak wskazane dla każdego i zanim oddamy się w fachowe ręce masażysty, powinniśmy poznać przeciwwskazania uniemożliwiające zarówno użycie olejków, jak i wykonanie samego masażu:

  • stany zapalne i choroby skóry np. grzybica;
  • przerwanie ciągłości skóry, rany i owrzodzenia;
  • ciąża, a w tym przypadku zastosowanie olejków warto skonsultować z lekarzem prowadzącym, trzeba też pamiętać, że podczas pierwszego trymestru ciąży nie wolno wykonywać masaży;
  • okres bezpośrednio po przebytych zabiegach operacyjnych i złamaniach kości;
  • infekcje objawiające się gorączką;
  • niektóre choroby układu oddechowego;
  • choroby układu krążenia takie jak zakrzepica i żylaki kończyn dolnych;
  • hemofilia i epilepsja;
  • indywidualne reakcje alergiczne na poszczególne olejki używane do masażu.

Masaże w Krakowie – co czeka na Ciebie

Leave a comment