Skip to content Skip to footer

Jak masaże działają na układ nerwowy – wpływ masażu na ludzki organizm

Jedną z coraz częściej stosowanych metod pozwalających usprawnić funkcjonowanie ludzkiego organizmu jest z pewnością odpowiednio wykonany masaż. Masowanie poprawia i reguluje pracę poszczególnych narządów, wzmacnia ich ukrwienie, stanowi bodziec do lepszej przemiany materii czy pracy gruczołów wydzielania wewnętrznego. Pozytywny wpływ na organizm odczuje także układ krwionośny, układ oddechowy i przede wszystkim układ nerwowy, a bez niego nie bylibyśmy w stanie normalnie funkcjonować.

Salon masażu Rzeszów – sprawdź co mamy dla Ciebie

Czym jest układ nerwowy i jaką funkcję pełni w organizmie człowieka?

Zanim zajmiemy się wpływem masażu leczniczego na układ nerwowy, powinniśmy wcześniej dowiedzieć się, czym on jest i jaką istotną funkcję pełni w naszym organizmie. Można śmiało powiedzieć, że pod względem hierarchii jest nawet ważniejszy niż układ oddechowy czy układ krążenia, czy układ mięśniowy, bo to właśnie on kieruje ich pracą. Jest więc pewnego rodzaju centrum sterowania, które składa się z dwóch najważniejszych części, takich jak:

Centralny układ nerwowy

Znany także pod częściej używaną nazwą ośrodkowy układ nerwowy (OUN), o bardzo skomplikowanej budowie, w której można wyróżnić dwa najistotniejsze elementy:

  • mózgowie, znajdujące się w czaszce, złożone z dwóch pofałdowanych półkul, a samo mózgowie możemy podzielić na przodomózgowie, śródmózgowie i tyłomózgowie. Istotny, warunkujący poszczególne funkcje mózgu, jest także jego podział na płat czołowy, ciemieniowy, dwa skroniowe i potyliczny;
  • rdzeń kręgowy, mieszczący się w kanale rdzeniowym biegnącym wewnątrz całej długości kręgosłupa, oddzielony od niego błonami nazywanymi oponami i przepływa wzdłuż niego płyn mózgowo-rdzeniowy.

Ośrodkowy układ nerwowy odpowiada między innymi za oddychanie, regulację pracy serca i pozostałych elementów układu krwionośnego, zmysły wzroku i słuchu, przewodnictwo nerwowe, przede wszystkim bodźców czuciowych i ruchowych. Bez OUN nie moglibyśmy przełykać, ssać, kichać, czy nawet wymiotować, nie mogłyby również zachodzić procesy przemiany materii umożliwiające m.in. oczyszczenie całego organizmu z toksyn.

Obwodowy układ nerwowy

Ta, niemniej ważna, część układu nerwowego, określana skrótem PNS, składa się z olbrzymiej ilości nerwów. Wychodząc z OUN, rozgałęziają się na całe ciało, tworząc niezwykle skomplikowaną sieć docierającą praktycznie do każdej komórki naszego ustroju. PNS także dzielimy na dwie części:

  • autonomiczny układ nerwowy, a ten z kolei dzielimy na układ przywspółczulny, niezbędny dla utrzymania prawidłowych funkcji życiowych całego organizmu, oraz układ współczulny, a jego zadaniem jest reakcja na możliwe zagrożenia, poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie przepływu krwi w naczyniach krwionośnych, także przez naczynia włosowate, czy częstotliwości oddychania. Najważniejszą cechą układu autonomicznego jest działanie niezależnie od naszej woli;
  • somatyczny układ nerwowy, na który możemy wpływać siłą swojej woli, poprzez system nerwowy odbiera bodźce zmysłowe, równowagi, dotyku, wzroku, słuchu i smaku. Powoduje wysyłanie bodźców do mięśni odpowiedzialnych za wykonywanie ruchów ciała, lecz tych, które celowo chcemy wykonać, odpowiada też za utrzymanie postawy ciała, unerwienie części układu mięśniowego złożonej z mięśni poprzecznie prążkowanych.

Najlepsza oferta masaży w Krakowie

Z jakich rodzajów masaży warto skorzystać?

Skoro wiemy już, czym jest układ nerwowy, z jakich elementów się składa i jakie pełnią funkcje, nadszedł czas, aby poznać wpływ masażu na układ nerwowy. Takie korzyści niesie ze sobą wiele rodzajów masaży, przeważnie pochodzących z Dalekiego Wschodu, wywodzących  się z Chin i Indii, a niektóre odmiany również z Tajwanu. Odwiedzając renomowany salon, czy szkołę masażu, można skorzystać z licznych korzyści zdrowotnych, jakie daje:

  • masaż klasyczny;
  • masaż tajski;
  • masaż relaksacyjny;
  • masaż balijski;
  • masaż z użyciem stempli ziołowych;
  • masaż na 4 ręce;
  • masaż dla dzieci;
  • refleksologia stóp;
  • masaż dla kobiet w ciąży.

Masaże w Lublinie – różne rodzaje specjalnie dla Ciebie

W jaki sposób różne techniki masażu wpływają na pracę układu nerwowego?

Odpowiednio przeszkolony, wysoko kwalifikowany masażysta wykona masaż pobudzający układ nerwowy do większej aktywności, albo wręcz odwrotnie, jego leczniczy wpływ spowoduje uspokojenie nadmiernie pobudzonych nerwów. Sam masaż polega na pobudzeniu układu nerwowego, co tym samym zwiększa jego oddziaływanie na poszczególne narządy ustroju, aktywizując je do wydajniejszej pracy. 

Oczywiście to nie jedyne zalety, jakie daje dla poszczególnych elementów naszego układu nerwowego, działanie masażu w tej kwestii jest o wiele bardziej zróżnicowane:

  • masaż, jako bodziec mechaniczny, najpierw oddziałuje na obwodowy układ nerwowy, a dopiero poprzez niego na ośrodkowy układ nerwowy;
  • właściwie dobrane techniki masażu przyczyniają się do lepszego odżywienia tkanek, także tych tworzących poszczególne elementy układu nerwowego;
  • masaż układu nerwowego poprzez intensyfikację wysyłanych bodźców zwiększa zdolność mięśni do pracy;
  • jednocześnie masaż mięśni może działać przeciwbólowo i zmniejszać obrzęki, poprzez ich lepsze ukrwienie z jednoczesną redukcją napięcia mięśniowego;
  • masaże skutecznie rozszerzają naczynia krwionośne, dzięki czemu rośnie ilość krwi dostarczanej do płuc, a substancje odżywcze i tlen są dostarczane do każdej komórki organizmu, także układu nerwowego;
  • poprzez masaż oddziałujący na układ nerwowy można regulować czynności poszczególnych narządów, co np. w przypadku układu pokarmowego poprawia trawienie i przyswajanie substancji odżywczych z pożywienia, umożliwiając jednocześnie wydajniejsze wydalanie produktów przemiany materii i nadmiaru toksyn.

Jak widać na powyższych przykładach, masaże mają pozytywny wpływ na układ nerwowy, praktycznie na każdą jego część, a ich znaczenie jest nie do zlekceważenia. Masaż przyśpiesza między innymi przesyłanie bodźców, zwiększa wydzielanie wielu istotnych dla zdrowia hormonów, między innymi histaminy oraz endorfin i serotoniny, czyli “hormonu szczęścia”, ułatwiając w ten sposób poradzenie sobie ze wszystkimi negatywnymi skutkami stresu.

Salon masażu w Starych Babicach – zobacz, z czego możesz skorzystać

Leave a comment