Skip to content Skip to footer

Masaż odchudzający – czy masaż wyszczuplający pomaga zgubić zbędne kilogramy?

Dwie poważne choroby cywilizacyjne nękające sporą część współczesnego społeczeństwa to nadwaga i otyłość, z którymi zmagają się już 3 na 5 osób dorosłych. Ich przyczyny mogą być zróżnicowane, związane między innymi z dietą i aktywnością fizyczną, lecz skutek jest zawsze taki sam, rosnąca masa ciała i odkładanie się grubych warstw podskórnej tkanki tłuszczowej. Niestety, takie zaniedbania powodują jednocześnie gwałtowne pogorszenie się ogólnego stanu zdrowia, osłabiają układ krążenia krwi, czy rozregulowują metabolizm, prowadząc do poważnych zaburzeń procesów przemiany materii. Takiego stanu nie wolno lekceważyć, należy natychmiast podjąć odpowiednie przeciwdziałanie, a skuteczny może okazać się masaż odchudzający brzuch i inne części ciała.

Salon masażu Rzeszów – co ma w ofercie

Czym są nadwaga oraz otyłość i jakie są ich przyczyny?

Doborem odpowiedniego rodzaju masażu odchudzającego zajmiemy się za chwilę, lecz ważną częścią każdego procesu odchudzania i modelowania sylwetki jest wcześniejsze dowiedzenie się, czym właściwie jest nadwaga i otyłość oraz jakie są ich najczęstsze przyczyny, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Wbrew powszechnie przyjętym opiniom te oba stany znacznie różnią się między sobą:

Nadwaga

W organizmie osoby z nadwagą, nazywaną stanem przejściowym dochodzi między innymi do zaburzeń procesów spalania tkanki tłuszczowej, która zaczyna odkładać się w zbyt dużych ilościach, z jednoczesnym wzrostem masy ciała, lecz wzrost ten nie przekracza 10% prawidłowej wagi, zgodnej z obliczonym BMI.

Otyłość

Krótko mówiąc, jest to stan, w którym wzrost masy ciała zaczyna przekraczać 10% normy współczynnika BMI, a uwzględniając rosnącą wagę, możemy podzielić otyłość na trzy etapy:

 • otyłość 1 stopnia, BMI od 30 do 34,9;
 • otyłość 2 stopnia, BMI od 35 do 39,9;
 • otyłość 3 stopnia, nazywana także olbrzymią, BMI powyżej 40.

Oczywiście obu tych stanów zdecydowanie nie wolno lekceważyć i najlepiej zacząć przeciwdziałać już po zauważeniu lekkiej nadwagi, a właściwie dobrany masaż wspomaga proces odchudzania, przyspieszając jednocześnie spalanie zbędnych komórek tłuszczowych. Przyczyn tego, że zaczynamy tyć i warto wykonać masaż, jest wiele, a może to między innymi być:

 • niewłaściwa, źle zbilansowana, ciężkostrawna i tucząca dieta;
 • brak aktywności fizycznej;
 • uwarunkowania genetyczne;
 • zaburzenia trawienia i przemiany materii;
 • stres i inne czynniki natury psychicznej;
 • zaburzenia gospodarki hormonalnej;
 • współistniejące choroby np. cukrzyca;
 • stosowanie niektórych grup leków;
 • nadużywanie alkoholu;
 • zespół nocnego lub kompulsywnego jedzenia.

Skorzystaj z usług salonu masażu w Krakowie

Czy naprawdę masaż może pomóc w odchudzaniu?

Wiele osób, nie tylko walczących ze swoją nadwagą lub otyłością, nie wierzy, że odpowiednio dobrany masaż może mieć działanie odchudzające i pomagać rozbijać gromadzącą się w różnych partiach ciała grubą warstwę podskórnej tkanki tłuszczowej. Jednakże masaż pomaga uzyskać upragnioną szczupłą sylwetkę i to praktycznie niezależnie od tego, na jakie techniki masażu się zdecydujemy. Jest ważną częścią całej większej, dokładnie zaplanowanej kuracji, w której skład wchodzi również:

 • lekkostrawna dieta złożona z produktów nie tylko ułatwiających spalanie tłuszczu, ale i oczyszczenie organizmu z toksyn;
 • aktywność fizyczna, czyli odpowiedni plan treningowy, dostosowany do fizycznych możliwości osoby chcącej pozbyć się zbędnych kilogramów.

Który rodzaj masażu odchudzającego odchudza, a jakiego nie warto wykonywać?

Warto jednocześnie wiedzieć, że działanie nie każdego rodzaju masażu daje wyłącznie widoczne efekty wyszczuplające. Niektóre mają jednocześnie inne zadanie np. poprawę krążenia krwi i limfy lepiej dotleniające organizm i ułatwiające transport składników odżywczych do wszystkich komórek ciała oraz ułatwiające usuwanie zalegającej chłonki. Inne, np. masaż tajski, czy masaż balijski z użyciem stempli ziołowych lub gorących olejków, mogą poprawić wygląd skóry, przywracając jej jędrność i pomagając w pozbyciu się cellulitu.

Oczywiście nie warto wykonywać tylko jednego masażu, który nie przyniesie praktycznie żadnych widocznych rezultatów, najlepsze efekty przynosi seria przynajmniej 10 zabiegów, których ceny wahają się przeważnie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, a oferują je salony masażu w różnych miejscowościach.

Zobacz ofertę salonu masażu Lublin

Jak działa masaż odchudzający i jakie techniki masażu warto zastosować?

Istnieje wiele technik masażu dobieranych w zależności od rodzaju, masażu tajskiego, balijskiego, Lakshmi na 4 ręce, czy refleksologii stóp, a wszystkie one niosą ze sobą nie tylko efekty wspomagające osłabione zdrowie. Mają również, w mniejszym lub większym stopniu zdolność poprawy przemiany materii usprawniającej usuwanie toksyn z organizmu, co także wspomaga proces redukcji masy ciała.

Masaż odchudzający jest przeważnie odmianą masażu klasycznego, w którego trakcie masażysta wykorzystuje typowe techniki masażu klasycznego, oklepywanie, ugniatanie, uciskanie masowanych partii ciała, a wiele masaży wyszczuplających jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie w domu. Spośród innych stosowanych technik, za najbardziej skuteczny masaż odchudzający specjaliści uznają:

Masaż limfatyczny

Znany także pod nazwą drenażu limfatycznego, którego celem jest właśnie poprawa przepływu krwi i limfy, przede wszystkim w tkance podskórnej. Poprawa ich krążenia daje nie tylko szybkie i widoczne efekty wyszczuplające, pomaga również rozbić gromadzące się pod skórą grudki tłuszczu, redukuje obrzęki oraz ułatwia walkę z cellulitem, pozbycie się go z pośladków i ud, można więc uznać go za masaż antycellulitowy.

Masaż bańką chińską

Masaż ujędrniający bańką chińską, wykonywany z użyciem specjalnych baniek, które można kupić np. w aptekach czy sklepach zielarskich oraz oliwki. Na posmarowaną nią skórę przykłada się bańkę i nie odrywając jej od powierzchni skóry, wykonuje się okrężne ruchy, posuwając się w kierunku serca. Masaż bańką chińską również pobudza krążenie krwi i limfy, zmniejsza widoczność cellulitu, rozbija pokłady tkanki tłuszczowej, ułatwiając uzyskanie szczupłej sylwetki. Wszystkie te efekty w postaci poprawy wyglądu skóry i redukcji masy ciała można uzyskać, jeśli zdecydujemy się na serię 10 zabiegów, jeden nie da zamierzonych rezultatów.

Masaż próżniowy

Odmiana masażu odchudzającego, nazywana metodą SPM, który musi być wykonywany przez profesjonalnego masażystę, z użyciem specjalnego urządzenia zasysającego, dermomasażera. Służy nie tylko do rozbijania tkanki tłuszczowej, przyspiesza też detoksykację organizmu, co także ma znaczenie w kuracji odchudzającej, prowadzi do pobudzenia krążenia, usuwa cellulit i tzw. pomarańczową skórkę, modeluje i wyszczupla sylwetkę, zapewnia uczucie pełnego relaksu i odprężenia.

Masaż brzucha na odchudzanie

Celem masażu ręcznego oraz innych stosowanych technik, jest przede wszystkim wyszczuplenie i wymodelowanie sylwetki, w tym również i brzucha, na którym najczęściej odkładają się grube i nieestetyczne fałdy tłuszczu, a otyłość brzuszna może mieć jednocześnie poważne konsekwencje zdrowotne. Masaż brzucha także poprawia ukrwienie tej części ciała, wspomaga redukcję poziomu toksyn i zbędnych produktów przemiany materii, relaksuje i poprawia samopoczucie psychiczne.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania masaży wyszczuplających?

Niestety nie każdy może skorzystać z bezdyskusyjnych zalet, jakie niosą ze sobą masaże odchudzające i modelujące sylwetkę. Nie są między innymi zalecane kobietom w ciąży, w jej pierwszym trymestrze. Należy uważać także przy:

 • stanach zapalnych skóry;
 • łuszczycy, wysypce, owrzodzeniach;
 • chorobach układu krążenia;
 • chorobach nowotworowych;
 • hemofilii;
 • przebytych złamaniach kości;
 • menstruacji.

Sprawdź co oferuje salon masażu Stare Babice

Leave a comment