Różne rodzaje masaży mają korzystne oddziaływanie na poprawę stanu zdrowia, lecz warto jednocześnie pomyśleć, w jaki sposób zwiększyć ich efektywność, aby uzyskać jeszcze większe efekty lecznicze i relaksujące. Profesjonalni fizjoterapeuci zalecają stosunkowo nową, lecz niezwykle skuteczną metodę terapeutyczną, zastosowanie kinesiotapingu, czyli plastrowania dynamicznego, polegającego na naklejaniu specjalnych plastrów kinezjologicznych na określone partie ludzkiej skóry.
Czym jest kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne?

Kinesiotaping to metoda coraz powszechniej wykorzystywana przez fizjoterapeutów na całym świecie, nazywana z angielskiego kinesiology taping, mogąca skutecznie zwiększyć efekty terapeutyczne, jakie daje masaż. Działanie plastrowania dynamicznego udokumentowano licznymi publikacjami naukowymi, a jej twórcą jest japoński chiropraktyk, Kenzo Kate, który na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku jako pierwszy zastosował oklejanie ciała plastrami robionymi najczęściej z oddychającej bawełny i kleju akrylowego.
Plastry w najmniejszym nawet stopniu nie zakłócają przebiegu ruchu, umożliwiając natomiast dynamiczną pracę mięśni i stawów, sama taśma delikatnie unosi skórę, dzięki czemu powstaje przestrzeń pomiędzy skórą a podskórną warstwą mięśniową. Przyklejenie nie usztywnia więc ciała i właśnie dlatego nazywamy to plastrowaniem dynamicznym. Początkowo stosowali je niemal wyłącznie sportowcy, między innymi na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku czy Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku, dzięki czemu byli lepiej chronieni przed potencjalnymi kontuzjami.
Salon masażu w Lublinie – co ma dla Ciebie
Kinesiotaping – wskazania do kinesiotapingu i komu może pomóc?
Skoro najlepsi sportowcy świata zaufali plastrom, to metoda kinesiotapingu zaczęła być coraz powszechniej stosowana w medycynie, trafiając również do wielu salonów masażu. Kinesiotaping pomaga złagodzić uciążliwe symptomy towarzyszące różnym dolegliwościom, jego właściwości wspomagają jednocześnie zachowanie dobrego stanu zdrowia i pełnej sprawności fizycznej. Spośród licznych przypadłości, w których można stosować plastry kinesiotaping, warto wyróżnić:
- kontuzje w obrębie narządów ruchu np. zwichnięcia lub skręcenia;
- podwyższone napięcie mięśniowe, powodowane przez zwiększony wysiłek fizyczny;
- dolegliwości bólowe o różnym natężeniu i podłożu;
- zaburzenia pracy układu limfatycznego powodujące problemy z przepływem limfy i obrzęki;
- wady oraz zwyrodnienia kręgosłupa i klatki piersiowej;
- terapię punktów spustowych;
- rozległe siniaki na skórze;
- terapię blizn mająca na celu zmniejszenie ich widoczności;
- problemy z przemianą materii;
- trudności z prawidłowym przełykaniem;
- wady uniemożliwiające prawidłowe ustawienie stóp;
- schorzenia dające wyraźne objawy neurologiczne.
Odwiedź salon masażu w Rzeszowie
Czym charakteryzują się taśmy, czyli plastry do kinesiotapingu?
Zanim dowiemy się, dlaczego metoda kinesiotapingu, czyli inaczej plastrowania dynamicznego, jest skuteczna w przeciwdziałaniu różnym dolegliwościom, warto dowiedzieć się więcej jakie stosuje się plastry i czym się one charakteryzują. Taśmy kinesio są wytwarzane wyłącznie z naturalnego materiału, najwyższej jakości bawełny pokrytej specjalnym hipoalergicznym klejem medycznym. Dzięki temu ich rozciągliwość i inne parametry, takie jak grubość czy ciężar właściwy, są zbliżone do ludzkiej skóry.
Taśmy do kinesiotapingu można stosować praktycznie na całą powierzchnię skórną, także w obrębie twarzy, a ich kolejną cechą jest wodoodporność i brak jakichkolwiek substancji chemicznych, które mogłyby przenikać przez skórę, nie są niczym nasączone. Dla urozmaicenia plastry dynamiczne można kupić w szerokiej gamie kolorystycznej, także z kolorowymi obrazkami w wersji przeznaczonej specjalnie dla dzieci. Można je nakleić w różnych konfiguracjach, przeważnie na krzyż lub równolegle do siebie i nosić na skórze nawet przez kilka tygodni bez ryzyka odklejenia.
Na jakiej zasadzie działa kinesiotaping?
Zalet stosowania tej metody nie da się zlekceważyć, plastrowanie dynamiczne wykorzystuje się coraz szerzej i jak już wiemy, okazuje się skuteczne w przypadku wymienionych wyżej dolegliwości. Bardzo często można spotkać się z pytaniem, na jakiej zasadzie działa kinesiotaping, skoro taśmy nie są nasączone żadnymi substancjami o właściwościach leczniczych. Naklejone w określonych miejscach ciała taśmy, zasadnie nazywane taśmami przeciwbólowymi, oddziałują bezpośrednio na receptory bólowe, mają więc działanie przeciwbólowe, oraz układ kostno-mięśniowy, stawy i na układ limfatyczny.
Kinesiotaping – efekty i właściwości plastrowania dynamicznego?

Kinesiotaping jest metodą pozwalającą jednocześnie zwiększyć efektywność wykonywanego masażu, warto jeszcze bardziej ją spopularyzować, ponieważ wykazuje niezwykle korzystne działanie mogące odczuwalnie i oczywiście pozytywnie wpłynąć na stan zdrowia. Lecznicze działanie kinesiotapingu polega między innymi na:
- miejscowej poprawie krążenia krwi żylnej, co ma korzystny wpływ na wiele procesów zachodzących w organizmie może np. usprawniać przemianę materii;
- zmniejszeniu bólu poprzez przywrócenie normalnego napięcia mięśniowego w miejscu naklejenia plastrów kinesio;
- redukcji opuchlizny nóg i redukcji uczucia ich ciężkości, co jest szczególnie istotne dla kobiet w ciąży narzekających właśnie na tę przypadłość;
- usprawnieniu funkcjonowania stawów, a odpowiednio naklejone plastry pozwalają jednocześnie je stabilizować, ułatwiając tym samym prawidłowe przemieszczanie się mięśni względem powięzi;
- zapobieganiu tworzeniu się rozstępów na skórze i redukcji widocznych zmarszczek;
- wsparciu procesów gojenia się i regeneracji uszkodzonych tkanek;
- minimalizacji ryzyka kontuzji u osób aktywnie uprawiających sport.
Odwiedź salon masażu w Krakowie
Czy istnieją przeciwwskazania do zastosowania kinesiotapingu?
Jak widać na powyższych przykładach, zalety kinesiotapingu można uznać za niepodważalne, lecz zanim na niego się zdecydujemy, warto poznać przeciwskazania uniemożliwiające zastosowanie tej metody terapeutycznej. Na szczęście nie ma ich dużo, a specjaliści w tej dziedzinie wskazują przede wszystkim na uszkodzenia ciągłości skóry, rany, podrażnienia czy owrzodzenia uniemożliwiające naklejenie w tym miejscu plastrów. Warto też wziąć pod uwagę choroby skóry, takie jak łuszczyca, ewentualną reakcję alergiczną na klej, którym pokryte są taśmy, nie jest to także zalecane dla osób chorujących na cukrzycę i mających problemy z węzłami chłonnymi.
Oferta salonu masażu Stare Babice