Skip to content Skip to footer

Masaż Shantala dla dzieci – dlaczego warto masować niemowlę i dzieci starsze?

Różne techniki masażu można z powodzeniem stosować nie tylko u osób dorosłych, ale i dzieci, starszych, bo nie jest zasadniczo dozwolony w przypadku niemowląt, chociaż można go wykonać. Prawidłowo wykonany masaż dla dzieci niesie ze sobą liczne korzyści, nie tylko pozwalając maluchowi odprężyć się, wyciszyć i zrelaksować, ma jednocześnie niezwykle pozytywny wpływ na jego stan zdrowia. Spośród wszystkich technik masażu dziecka szczególnie warty polecenia jest masaż Shantala, będący jedną z form tradycyjnego masażu indyjskiego, podobny do tego, co oferuje np. relaksacyjny masaż tajski.

Masaż dla dzieci – kiedy warto go wykonać?

Wielu rodziców, którzy sami korzystają z takich usług, zastanawia się, czy masaż można wykonywać u niemowląt i małych dzieci. W tym pierwszym przypadku nie zawsze jest on wskazany, chociaż masowanie niemowlaka wykonują sami rodzice, np. brzuszka po jedzeniu, lecz w razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować to z lekarzem lub profesjonalnym masażystą.

Typowy masaż wykonywany może być dopiero u nieco starszych dzieci, najlepiej w wieku przedszkolnym i szkolnym, dla których tak samo ważny jest kojący dotyk dłoni rodzica lub profesjonalnego masażysty, pozwalający wyciszać dziecko, odstresować je i wspomagać rozwój dziecka, zarówno psychiczny, jak i fizyczny.

Salon masażu Kraków – co ma dla Ciebie?

Masaż Shanatala – czy jest i dlaczego warto go polecać?

Dokładne zalety i przeciwwskazania do wykonania masażu opiszemy za chwilę, najpierw powinniśmy się dowiedzieć, czym jest tak polecany i dedykowany dla dzieci masaż Shantala. Wywodzi się ze starożytnych technik masażu indyjskiego, jest jedyną techniką masażu niemowląt zalecaną przez fizjoterapeutów, zapewniającą prawidłowy rozwój każdego malucha. W przypadku dzieci starszych można stosować inne rodzaje masażu, lecz u najmłodszych najlepiej sprawdzi się właśnie ta.

Zapoznaj się z salonem masażu w Lublinie

Masaż dla dzieci – w jaki sposób się go wykonuje?

masaż shanatala dla dzieci

Licznych zalet, jakie daje dla dziecka prawidłowo przeprowadzony masaż Shantala lub inne jego odmiany naprawdę nie da się zbagatelizować. Oczywiście oprócz odpowiednio przygotowanych do tego rodziców, masować dziecko powinien właściwie przygotowany do tego masażysta, z dużą wiedzą i doświadczeniem zawodowym w tym zakresie.

Masaż zawsze rozpoczyna się od brzuszka dziecka, dalej masażysta posuwa się w kierunku ramion, wykonując delikatne koliste ruchy, a po masowaniu ramionek wraca z powrotem do brzuszka. Najłatwiej jest wykonać masaż, kiedy dziecko siedzi na łóżku, czy nawet na podłodze, a należy go wykonywać regularnie, aby osiągnąć pełnię efektów rozluźniających i leczniczych.

Sprawdź ofertę salonu masażu w Rzeszowie

Masaż Shantala i inne masaże dla dzieci – które ich zalety warto podkreślić?

Skoro wiemy już, jak powinno się wykonać masaż u niemowląt i dzieci, nadszedł czas, aby podsumować wszystkie zalety, jakie niesie ze sobą dla rozwoju, samopoczucia i stanu zdrowia każdego malucha. Jego prozdrowotne działanie udowodniono wieloma przeprowadzonymi w tej kwestii badaniami naukowymi, a do najważniejszych zalet eksperci zaliczają:

  • pogłębienie więzi emocjonalnej pomiędzy rodzicem a dzieckiem;
  • łagodzenie negatywnych skutków depresji poporodowej u matki, która samodzielnie wykonuje masaż dziecka;
  • redukcję poziomu stresu i uspokojenie podenerwowanej pociechy, która odczuwa pełen relaks;
  • prawidłowy rozwój mózgu i układu nerwowego u dziecka;
  • lepsze funkcjonowanie układu pokarmowego, a masaż pozwala usprawniać trawienie i zapobiegać bolesnym kolkom oraz innym zaburzeniom;
  • pobudzenie układu krwionośnego i limfatycznego, co skutkuje lepszym dotlenieniem wszystkich tkanek;
  • przyspieszenie przemiany materii i efektywniejsza detoksykacja organizmu dziecka.

Odwiedź salon masażu Stare Babice

Masaże dla dzieci – czy istnieją przeciwwskazania do ich wykonania?

Mimo niewątpliwych i praktycznie bezdyskusyjnych zalet masaży dla dzieci nie każde może im się poddać. Należy wcześniej wziąć pod uwagę istotne przeciwwskazania do ich wykonania, takie jak:

  • objawy alergii;
  • wysoka gorączka mogąca oznaczać rozwijające się stany chorobowe;
  • zmiany na skórze, podrażnienia czy owrzodzenia;
  • astma i inne schorzenia dróg oddechowych;
  • czas bezpośrednio po jedzeniu i okres po szczepieniach ochronnych;
  • problemy z sercem i układem krążenia;
  • złe ogólne samopoczucie dziecka, fizyczne lub psychiczne.

Zobacz ofertę salonu masażu w Warszawie

Leave a comment