Skip to content Skip to footer

Rodzaje masaży – który masaż leczniczy wybrać, jakie są techniki jego wykonania i przeciwwskazania

Celem masażu, niezależnie od jego rodzaju, jest poprawa nie tylko naszego samopoczucia psychicznego, ale i ogólnego stanu zdrowia. Istnieją różne rodzaje takich zabiegów, wiele technik masażu powszechnie stosowanych właśnie w tym celu. Zdecydowanie warto zapoznać się z nimi nieco bliżej, aby móc odróżnić, czym jest np. masaż relaksacyjny, a czym masaż klasyczny czy masaż tajski i dopiero wtedy oddać się w ręce wykwalifikowanego masażysty.

Długa i fascynująca historia masażu

Zanim dowiemy się jaki masaż wybrać dla siebie, powinniśmy również poznać jego fascynującą historię. Różne formy masażu towarzyszą ludzkości już od ponad 4000 lat, a pierwsze tego typu zabiegi terapeutyczne wykonywano w starożytnym Egipcie i w Chinach. Dokładne wskazówki, w jaki sposób je przeprowadzano, znajdziemy też w starohinduskich pismach z 1800 roku przed naszą erą. Tradycyjny masaż doceniali także starożytni Grecy i Rzymianie, dla tych pierwszych był to jednocześnie pewnego rodzaju masaż sportowy, stosowany przez zawodników na ówczesnych igrzyskach olimpijskich.

Masaże stosowane były także w późniejszych wiekach, w tym i w naszym kraju, gdzie stanowiły stały element wizyty w łaźni parowej, a ich znaczenie prozdrowotne zaczęto doceniać dopiero w czasach nowożytnych, w XIX wieku. Wielkimi propagatorami byli między innymi szwedzcy lekarze, którym zawdzięczamy powstanie leczniczego masażu szwedzkiego, a w całej Europie zaczęły powstawać liczne gabinety oferujące różne rodzaje masażu leczniczego.

Szukasz masażu w Krakowie?

Jakie zalety dla zdrowia mają różne formy masażu?

Licznych zalet regularnego wykonywania masażu nie da się zbagatelizować. Eksperci nie tylko w tej dziedzinie, tacy jak profesjonalni masażyści, ale i lekarze różnych specjalności czy fizjoterapeuci, wskazują na wszystkie zdrowotne efekty masażu, pozytywne zmiany, jakie dzieją się z ludzkim ciałem w trakcie masażu, a możemy liczyć na:

  • poprawę krążenia krwi, limfy i innych ważnych płynów ustrojowych;
  • wzmocnienie pracy serca i pozostałych elementów układu krążenia, takich jak naczynia krwionośne i limfatyczne;
  • rozluźnienie nadmiernie napiętej tkanki mięśniowej, co zdarza się po dużym wysiłku fizycznym i w tym przypadku szczególnie zalecany jest masaż sportowy;
  • lepszą przemianę materii, sprawny metabolizm, co przyspiesza spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej;
  • wydajniejsze usuwanie toksyn z organizmu, łatwiej można się też pozbyć zbędnych produktów przemiany materii;
  • redukcję dolegliwości bólowych, a szczególnie zalecany jest np. masaż kręgosłupa, zmniejszający napięcie mięśni, ścięgien oraz powięzi i łagodzący ból powstały w wyniku zwyrodnień czy kontuzji;
  • poprawę stanu zdrowia i wyglądu skóry, przywrócenie jej elastyczności, zmniejszenie obrzęków, a właściwie dobrane techniki masażu redukują też cellulit.

Sprawdź dostępne masaże w Lublinie

Jak wybrać rodzaj masażu dopasowany do swoich potrzeb?

Z korzyściami dla zdrowia, jakie daje wizyta w gabinecie masażu, nie da się dyskutować, lecz opisane powyżej efekty masażu możemy osiągnąć, jeśli zdecydujemy się wybrać odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb. Istnieje wiele rodzajów masażu, w tym również specjalny rodzaj masażu dla kobiet w ciąży, nazywany masażem prenatalnym, czy leczniczy masaż dla dzieci. We wszystkich odmianach masażyści stosują różne techniki, wykonują go w różnych pozycjach ułożenia ciała masowanego, chcąc uzyskać jak największy pozytywny wpływ na organizm. Najbardziej popularne i chętnie wybierane rodzaje masażu leczniczego to m.in:

Masaż klasyczny

Najpopularniejszy i najczęściej wykonywany, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać, znany od ponad 4000 lat, wykorzystujący podstawowe techniki masażu. Masażysta lub masażystka z różną intensywnością ugniata, rozciąga, rozciera, uciska, wałkuje, oklepuje i głaska poszczególne partie ciała, co wydatnie zmniejsza napięcie mięśniowe. Powoduje rozluźnienie mięśni, zwiększa ruchomość stawów, redukuje dolegliwości bólowe, relaksuje i usuwa negatywne skutki stresu, ma jednocześnie właściwości wyszczuplające i poprawia wygląd skóry, która odzyskuje swoją jędrność.

Masaż tajski

Masaż tajski wykorzystuje połączenie różnych technik masażu tkanek głębokich, pochodzi z Dalekiego Wschodu i w tym przypadku osoba wykonująca masaż łączy uciskanie, ugniatanie i oklepywanie z elementami akupresury. Inna, używana nazwa masażu tajskiego, to joga pasywna i można spotkać wiele jej odmian, w zależności, z jakiego regionu pochodzi. Właściwie przeprowadzony daje pełen relaks, jednoczesne uczucie odprężenia, poprawia przepływ energii i ułatwia zachowanie harmonii ducha i ciała. Ciekawą formą jest masaż aromaterapeutyczny z użyciem orientalnych gorących olejków, przyspieszający odzyskanie równowagi fizycznej i emocjonalnej.

Masaż balijski

Bardzo intensywna odmiana masażu pochodząca, jak jej sama nazwa wskazuje, z indonezyjskiej wyspy Bali. Łączy w sobie kilka technik masażu, ajurwedę, akupresurę, aromaterapię i refleksologię, jego skuteczności nie można więc nic zarzucić. Masażysta wykonuje go w pozycji leżącej lub siedzącej, a ciało jest masowane płynnymi ruchami, rozcierane, ugniatane, gładzone i opukiwane, bardzo często z dodatkiem ciepłych olejków aromatycznych np. kokosowego z masłem shea

Wzmocnieniu ulega przepływ wewnętrznej energii Chi, także krwi i limfy, dzięki czemu szybko znikają bóle mięśni, poprawia się jednocześnie samopoczucie psychiczne, zmniejszają się problemy ze snem i uczucie zmęczenia, a skóra staje się gładsza i dokładnie nawilżona.

Masaż stemplami ziołowymi i masaż gorącymi kamieniami

Relaksacyjny masaż przeprowadzany z użyciem tzw. stempli ziołowych, technika wywodząca się z ajurwedy, staroindyjskiej medycyny naturalnej, stosowana także w masażu tajskim. Stemple to nic innego jak bawełniane woreczki wypełnione odpowiednio dobraną mieszanką ziół o właściwościach leczniczych

Stemple ziołowe są podgrzewane przed użyciem, dzięki czemu uwalniają swoje lecznicze właściwości, a przykładane w różnych miejscach, rozgrzewają jednocześnie ciało osoby masowanej. Zamiast podgrzanych stempli używa się często gorących kamieni kładzionych na newralgiczne punkty ciała i dających podobne efekty terapeutyczne.

Masaż Shiatsu

Stosunkowo nowa odmiana masażu, powstała dopiero w ubiegłym stuleciu, wykorzystująca specyficzną technikę nazywaną „naciskiem palca”. Jest wykonywany przysłowiowym jednym palcem, wykorzystując technikę nacisku określonych punktów energetycznych znajdujących się na ciele człowieka. Usuwa się w ten sposób wszystkie przeszkody blokujące uzyskanie równowagi energetycznej

Ta odmiana masażu pozwala skutecznie złagodzić silne dolegliwości bólowe, pozbyć się negatywnych efektów długotrwałego stresu. Masaż działa pozytywnie także na napięte mięśnie, odpręża, relaksuje, łagodzi stany napięcia nerwowego i emocjonalnego, czy skutki nadmiernego przepracowania.

Refleksologia stóp

Odmiana masażu stóp wywodząca się z tradycyjnej medycyny chińskiej, uważana też za rodzaj masażu tajskiego i polegająca na stymulacji licznych receptorów czuciowych znajdujących się właśnie na stopach. Mają one połączenie liniami energetycznymi z różnymi układami i narządami wewnętrznymi ludzkiego organizmu i oddziałując na nie, można regulować i wzmocnić ich działanie. Ta forma masażu doskonale wpływa na poprawę ogólnego stanu zdrowia, złagodzenie odczuwalnych dolegliwości, także bólu o różnym natężeniu, i zapewnienie dobrego samopoczucia psychicznego.

Największy wybór masaży w Starych Babicach

Na które przeciwwskazania do masażu wskazują specjaliści?

Opisane wyżej masaże, nie są jedynymi, na jakie możemy liczyć, odwiedzając profesjonalne salony zatrudniające wysoko kwalifikowanych specjalistów. W ich ofercie można znaleźć między innymi masaż lomi-lomi, masaż czekoladowy czy masaż tkanek głębokich. Wszystkie one niosą ze sobą wiele korzyści zdrowotnych, lecz zanim się na nie zdecydujemy, warto poznać przeciwwskazania uniemożliwiające ich przeprowadzenie, a poniżej przedstawiamy najistotniejsze spośród nich:

  • stany zapalne i podwyższona temperatura;
  • choroba nowotworowa;
  • infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze, zwłaszcza skóry;
  • menstruacja;
  • dopiero co przebyte operacje lub złamania kości;
  • hemofilia;
  • padaczka;
  • choroby układu sercowo-krążeniowego, takie jak nadciśnienie tętnicze lub miażdżyca;
  • pierwszy trymestr ciąży;
  • schorzenia skórne, owrzodzenie, podrażnienia naskórka, zmiany o podłożu alergicznym i żylaki.

Leave a comment